Predstavujeme kandidátov na primátora Košíc – Štefan Lasky
Keďže už o necelé dva mesiace budeme poznať mená nielen našich zástupcov v mestských, miestnych či krajských zastupiteľstvách, ale aj mená starostov, primátorov a predsedov krajských samospráv, rozhodli sme sa postupne osloviť všetkých kandidátov na miesto košického primátora a požiadať ich o odpovede na rovnaké otázky.
Štefan Lasky bol v minulosti mestským poslancom aj poslancom mestskej časti Staré Mesto, pôsobil tiež na viacerých manažérskych pozíciách. V súčasnosti je členom dozornej rady Východoslovenskej energetiky Holding a okrem oblasti energetiky sa podľa svojich slov venuje kultúre, športu či charitatívnej činnosti.
Čo podľa vás je nevyhnutné v Košiciach urýchlene zmeniť?
Primátora. Samého ma prekvapuje, koľko majú Košice problémov. To, čo ich spôsobuje, sú politické šarvátky, v tieni ktorých sa mesto točí na mieste. Ich dôsledkom je odchod ľudí z Košíc. Mesto sa nerozvíja tak, ako by mohlo a príležitosti mu unikajú pred nosom. Prichádza zbytočne o mnoho peňazí nekompetentným riadením, nesprávne stanovenými strategickými prioritami i zbytočnými súdnymi spormi. Problém je, že tie peniaze sú nás všetkých. Sú tu dlhoročné zanedbané oblasti ako cyklodoprava, dostupné nájomné bývanie, stav chodníkov a ciest, nevyriešené parkovanie. Každá oblasť má svoje nedostatky, ktoré je potrebné riešiť komplexne. Ale zo sľubov byty nepostavíme. Ani aquapark.
Čo naopak si zasluhuje, aby sa v tom v budúcnosti pokračovalo?
Už v roku 2013 keď som bol predsedom Dozornej rady Európske hlavné mesto kultúry 2013 sme rozbehli mnoho kultúrnych projektov. Tabačka, Kunsthalle, Kulturpark, to sú altánky kultúry, ktoré fungujú skvele dodnes a Košičania tak majú dôstojný priestor na rozvoj kultúry. Taktiež sme vtedy rozbehli projekt SPOTS. Išlo o výmenníkové stanice, ktoré boli transformované na komunitné centrá. Cieľom bol rozvoj kultúry na sídliskách, rozvoj urbánnych športov a rozvoj života komunít. Lokálnu kultúru sme sa snažili dostať na európsku úroveň, čo sa v mnohých prípadoch podarilo. Vznikol mestský grantový program na podporu nezávislej kultúrnej scény v meste Košice. Do Košíc chodí mnoho ľudí za kultúrou a zábavou. Cítia, že to mesto žije. V tomto je potrebné určite pokračovať a rozvíjať to.
Prečo by si mal košický volič vybrať na miesto primátora práve vás?
Ak sa pýtate na rozdiel medzi mnou a inými kandidátmi, tak napríklad ja kandidovať nepotrebujem. Nepotrebujem si nič dokazovať a do mesta nejdem ani kvôli funkcii či peniazom. Mám dobrý život. Ale záleží mi na meste a na všetkom, čo sa za posledné roky utlmilo, hoci to bolo dobre rozbehnuté. Záleží mi na nevyužívanom potenciáli. Pretože tu žijem. Narodil som sa tu a toto je môj domov a domov mojich detí. S pokorou a zodpovednosťou ponúkam Košičanom svoj čas a skúsenosti a ak ich presvedčím, tak ten, kto vyhrá, budú Košice.
Ako by ste riešili problém Luníka IX?
Hráme sa na to, že Luník IX je top problém Košíc. Ale to, čo bolo problémové, sa už určitý čas rieši. Prišli tam františkáni a robia dôležitú sociálnu prácu a osvetu. Toto je potrebné podporovať. Bez vzdelania to nepôjde. Vzdelávať a samozrejme zapojiť systém spravodlivosti. Aby nikto nič nedostal zadarmo a aby si žiaden človek nemohol urobiť smetisko pod oknom. Poriadok má platiť pre všetkých. Nerozdeľujme obyvateľov na nejaké kategórie. Spravodlivosť, poriadok, terénna sociálna práca a pomoc. Skutočný ľudský záujem o to, aby sa tí, ktorí sa prepadli sociálnym sitom, dokázali postaviť na vlastné nohy a žiť lepší život. Urobiť pracovné a vzdelávacie projekty. Sú na to externé zdroje, čiže Košičanov by to nestálo prakticky nič. Ale boli by to najlepšie využité peniaze, aby už toto nebol pre nikoho problém.
Po skončení nájomnej zmluvy s firmou EEI prechádza parkovacia politika v meste plne do kompetencie mesta. Čo bude potrebné urobiť, aby už parkovanie nebolo neuralgickým bodom v živote mesta?
Tu treba povedať A aj B. To A je, aký účet za celý tento cirkus zaplatia Košičania. To B je príprava komplexnej, logickej a spravodlivej parkovacej politiky pre celé mesto. Peniaze z parkovného pôjdu naspäť im na výstavbu nových parkovacích miest, parkovacích domov, zberných parkovísk a podporu alternatívnych foriem dopravy. Tento plán mám už pre Košice spracovaný a bude dôležitou súčasťou môjho programu.
Ako vnímate ekonomickú, sociálnu a environmentálnu budúcnosť Košíc?
Nesmieme sa báť klimatických zmien. Už dnes ich vieme využiť vďaka technológiám v náš prospech. Financovanie je možné zabezpečiť z plánu rozvoja aj zo štrukturálnych fondov. Prakticky okamžite vieme začať využívať všetky strechy minimálne mestských budov. Tým treba začať. Príkladov je aj v zahraničí mnoho. Musíme sa zaoberať omnoho hlbšie ekologickými riešeniami v mestách, väčším množstvom zelene, využitím fotovoltaiky a vodozádržnými opatreniami. Dokonca aj verejné osvetlenie môžeme mať na solárnu energiu. Environmentálna budúcnosť mesta je určite jednou z mojich priorít. Ekonomická budúcnosť? U akéhokoľvek mesta je dnes ťažké ju odhadnúť, pretože všetci vieme, že za dverami sú ťažké časy. Máme tu šialenú infláciu a historické maximá cien energií, prekladané nelogickými alebo žiadnymi krokmi vlády. Máme tu čakajúci účet od EEI, ktorý budú zrejme splácať ešte naše vnúčatá. Potrebujeme stabilitu v mestských financiách a maximálnu efektivitu každého jedného eura. A čo robilo mesto posledné štyri roky? My si nemôžeme len tak dovoliť prísť o milióny z eurofondov na električky. My si nemôžeme dovoliť len tak prešvihnúť termín tendra či vyhadzovať peniaze von oknom. Ale toto sa tu reálne posledné štyri roky deje. Je len na ľuďoch, či sa opäť nechajú zaslepiť silnými emóciami, alebo pochopia, že v tomto meste môžeme mať omnoho väčšiu stabilitu a lepšie výsledky. O tom, že sme prišli o EYOF, ktorý dostala Bystrica sa už radšej ani nevyjadrujem. Chcem byť hrdý na budúcnosť tohto mesta a súčasný marazmus a do neba volajúca neschopnosť bola hlavným dôvodom, prečo som sa rozhodol kandidovať.
RCh
Odporúčané články
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.