Prvé centrum excelentnosti vznikne na SPŠ elektrotechnickej v Košiciach
Škola sa bude podieľať na nastavovaní trendov moderného vyučovania, stane sa tak lídrom v odbornom vzdelávaní a príprave.

Na Strednej priemyselnej škole (SPŠ) elektrotechnickej v Košiciach, ktorej zriaďovateľom je župa, vznikne prvé Centrum excelentnosti v Košickom kraji. Škola sa stala súčasťou národného projektu Centrum excelentnosti v odbornom vzdelávaní a príprave (CEOVP). Ide o jedinú školu v rámci Košického kraja, ktorá splnila prísne kritériá kvality a stala sa súčasťou projektu v sektore informatika. V rámci Slovenska bolo vybraných len 16 stredných škôl v rôznych sektoroch. Centrá excelentnosti majú nastaviť najnovšie trendy vo vzdelávaní odborných predmetov, čo skvalitní odborné vzdelávanie a aktualizuje vzdelávacie programy.
Ku skvalitneniu odborného vzdelávania na SPŠ elektrotechnickej prispeje aj nové materiálno-technické vybavenie, ktoré škola získa z Programu Slovensko v rámci ďalšieho projektu. Jeho súčasťou je vytvorenie cloudového centra pre virtualizáciu, tematické hybridné učebne, učebne pre výučbu počítačovej bezpečnosti, kreatívne štúdio a kreatívne centrum či FabLab na podporu inovácií, kreativity a technologického rozvoja. Nové vybavenie budú využívať nielen žiaci, ale aj dospelí v rámci programu celoživotného vzdelávania, či učitelia, pre ktorých bude vytvorená nová metodika ich profesijného rozvoja. Väčšinová časť projektu bude na tejto škole cielená na oblasť informačných a komunikačných technológií. Projekt je aktuálne vo fáze finalizácie strategického plánu kvality školy.
„Prvky excelentnosti budeme na našej škole implementovať 30 mesiacov, a to až do júna 2027, kedy by sme sa mali certifikovať ako Centrum excelentnosti v odbornom vzdelávaní a príprave. Je pre nás cťou, že môžeme byť súčasťou tohto národného projektu. Našou snahou bude udržať si túto značku aj po skončení projektu. Očakávame, že naša škola sa dostane do povedomia širokej ale aj odbornej verejnosti ako škola s vysokým štandardom kvality, ktorá bude udávať trendy v odbornom vzdelávaní,“ uviedol riaditeľ školy Štefan Krištín.
Projekt spája relevantných partnerov ako štát, stredné odborné školy, vysoké školy, stavovské a profesijné organizácie, odbornú verejnosť aj zamestnávateľov na trhu práce. Garantom národného projektu je Štátny inštitút odborného vzdelávania. Projekt je realizovaný v rámci nového programového obdobia prostredníctvom Programu Slovensko a financovaný je zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu plus.
Zdroj:(TS,KSK)
Odporúčané články

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) bude musieť prehodnotiť plán na obstaranie 15 jazdených autobusov. Do verejného obstarávania, ktoré bolo vyhlásené začiatkom februára, sa neprihlásil žiaden uchádzač. Súťaž tak bude zrušená.

S príchodom jari sa do centra mesta vracajú lavičky, ktoré boli počas zimných mesiacov odstránené kvôli údržbe. Obyvatelia si tak opäť môžu užiť oddych a príjemné chvíle na čerstvom vzduchu priamo na Hlavnej ulici.

Košický klub sa pokúsi presadiť nové usporiadanie mestských častí (MČ) v Košiciach. Ako uviedol mestský poslanec Dominik Babušík, pripravené sú dva návrhy. Prvý hovorí o tom, ako sa zmenia katastrálne územia a dôjde k novému usporiadaniu MČ. Územia jednotlivých mestských častí by sa mali spojiť do nových. Druhý návrh sa týka napríklad samotných kompetencií.