Prvé multimediálne múzeum obetí komunizmu v Košiciach
Dňa 24. júna 2021 sa konalo otvorenie prvého multimediálneho Múzea obetí komunizmu, ktoré sa nachádza v Košiciach na Moyzesovej ulici č. 24.
Národná rada Slovenskej republiky schválila zákonom č. 325/2004 Z. z. Deň pamiatky obetí komunistického režimu ako pamätný deň Slovenskej republiky, ktorý si budeme každoročne pripomínať 24. júna. Tým si uctila vyše 71 000 politicky odsúdených, väznených a státisíce perzekvovaných totalitným režimom. Na Slovensku sa viac ako 10 rokov hovorí o potrebe vzniku múzea komunizmu. Po takmer 32 rokoch od jeho pádu sa podarilo v Košiciach vybudovať prvé multimediálne múzeum na Slovensku.
Základom tohto múzea sú príbehy obetí komunizmu v audio-vizuálnych prezentáciách v rôznych elektronických médiách. Okrem príbehov obetí je k dispozícii interaktívna mapa obetí komunizmu na Slovensku, databáza perzekúcií, v ktorej sa dajú vyhľadávať obce, mená obetí aj základné údaje o odsúdení či iných prenasledovaniach. Jednotlivé obce sú na nej označené symbolmi, ktoré zobrazujú, aké obete priniesli ich obyvatelia. Každá obec má konkrétny zoznam ľudí podľa druhu perzekúcie. O týchto témach sa počas komunizmu mlčalo a z neznámych príčin sa mlčí doposiaľ. Úlohou múzea je otvárať tieto témy a rozprávať sa o nich doma, v škole aj v spoločnosti. Interaktívna mapa je zverejnená na stránke www.obetekomunizmu.sk. Pri pozornom počúvaní príbehov obetí komunizmu je spoločným menovateľom to, že dokázali hľadať a nájsť zmysel v znášaní nevyhnutného utrpenia.
Cieľom múzea je poskytnúť informácie širokej verejnosti, najmä mládeži, učiteľom histórie a občianskej náuky, ale aj ostatným návštevníkom v prístupnej podobe. Múzeum obetí komunizmu vzniklo na podnet iniciatívnej skupiny, ktorá vníma nedostatok informácií v spoločnosti a najmä u mladej generácie, ktorá už nemá osobné skúsenosti s obdobím komunistického režimu pred rokom 1989.
Na návštevu múzea si ešte trošku počkáme. Organizátori však sľúbili, že do začiatku školského roka 2021/2022 by malo byť sprístupnené verejnosti.
Zdroj: (Múzeum obetí komunizmu/ D.P.)
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.