Rozdeliť či postaviť nový? Onkologický ústav čakajú zmeny
Namiesto rozdelenia Východoslovenského onkologického ústavu (VOÚ) do viacerých budov, odporúča Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) zvážiť vybudovanie úplne nového strediska. ÚHP o tom informoval na sociálnej sieti.

Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach plánuje vybudovať nový chirurgický a ambulantný pavilón za 52,2 mil. eur. Do pavilónu budú premiestnené operačné sály, ambulancie, diagnostika a tri oddelenia. Väčšina z lôžok zostane v súčasnej pamiatkovo chránenej budove. Projekt navýši nedostatočné kapacity súčasnej budovy a umožní rozvoj diagnostiky a ambulancií. To povedie k pokrytiu očakávaného dopytu a nárastu výkonov o 20 až 25 percent.
Projekt však podľa ÚHP nezvýši štandard zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov. „Do nového pavilónu bude presunutá len približne štvrtina lôžok. Kvôli statusu pôvodnej budovy ako historickej pamiatky nie je možné meniť jej dispozíciu, ani ju zásadne rekonštruovať. Naďalej v nej zostanú napríklad zdieľané sociálne zariadenia na chodbe,“ uviedlo ÚHP.
Plán nového onkologického centra
Odporúčajú preto preskúmať alternatívu vybudovania nového komplexného onkologického centra nadväzujúceho na rozvojový plán Univerzitnej nemocnica L. Pasteura Košice a následného presunu VOÚ. „Táto alternatíva nebola v štúdii zvažovaná, pritom môže byť lepšia kvôli efektívnejšej starostlivosti. K centralizácii starostlivosti smerujú všetky moderné medicínske trendy aj optimalizácia siete nemocníc,“ informoval ÚHP.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: KONEČNE! Po kritike zo strany ministerstva došlo k dohode medzi VšZP a DFN Košice
ÚHP navrhuje vypracovať a predstaviť plán opatrení na zvýšenie využitia lôžkových kapacít a priblížiť sa obložnosti nad 80 percent, ktorú dlhodobo dosahuje Národný onkologický ústav. Napriek predpokladanému nárastu výkonov budú lôžkové kapacity ústavu podľa ÚHP využité iba na 58 percent.
„Vyplýva to najmä z viaclôžkových izieb, ktoré bývajú obsadené jedným pacientom kvôli riziku infekcií a nevhodne nastaveným procesom pri príjme pacientov. Nadbytočný počet lôžok v tomto prípade zásadne neovplyvní rozlohu budovy a veľkosť investície, no pri prevádzke na seba viaže technické a personálne zdroje,“ dodalo ÚHP.
Zdroj: (SITA, mlu)
Odporúčané články

Do redakcie nám napísala vystrašená žena, ktorá sa stala svedkyňou veľmi znepokojujúceho správania jedného z cestujúcich v košickej MHD. Do autobusu nastúpil muž, ktorý si počas jazdy obzeral spolucestujúcich a verejne pritom masturboval. Incident šokovaná čitateľka zaznamenala na svoj mobilný telefón a okamžite o tom informovala DPMK a náš portál.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček oznámil návrat k svojmu tradičnému formátu osobných stretnutí s verejnosťou.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.