Sídlisko KVP prejde obrovskými zmenami. Takto bude onedlho vyzerať
Mestská časť Košice – Sídlisko KVP chce zvýšiť komfort bývania na svojom sídlisku. Za účelom
adaptácie na klimatickú krízu, zlepšenia kvality verejných priestranstiev a zlepšenia občianskeho
života, oživuje prvú zelenú plochu.

Cieľ projektu
Cieľom projektu je komplexné, prepojené a strategické uvažovanie o revitalizácii verejných priestorov s ohľadom na zmeny klímy. Komplexné revitalizácie s ohľadom na klimatické zmeny sa zameriavajú na zlepšenie kvality verejných priestranstiev, rozšírenie ponuky voľnočasových aktivít a zlepšenie občianskeho života. Na projekte spolupracuje mestská časť Košice Sídlisko KVP s občianskym združením Spolka a s ďalšími odborníkmi a odborníčkami na krajinnú architektúru, urbanizmus či mobilitu.
Intervencia je súčasťou väčšieho dlhodobého projektu sídliska. „Projekt sme nazvali Mestská krajina KVP, pretože ako najvyššiu prioritu považujeme posilnenie existujúcej zelene prírode blízkym spôsobom, posilnenie prepojenosti ekosystému a následné naviazanie komunitných a občianskych aktivít,“ vysvetľuje sociologička Lýdia Grešáková zo Spolky.

Postup prác
Združenie architektiek a sociologičiek Spolka spoločne s ďalšími odborníkmi pracuje s existujúcim materiálom miesto vytvárania nových prvkov. Recykláciou betónových prvkov starého žľabu, ich očistením a povrchovou úpravou vznikol nový modulárny systém. Je možné využiť ho na mnoho spôsobov – na sedenie, ležanie, sadenie rastlín a iné aktivity.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na Sídlisku Ťahanovce vznikne nová oddychová zóna (FOTO)
V spolupráci s poľskou krajinnou architektkou Nataliou Budnik tiež vysádzajú trvalkové záhony a pracujú s reguláciou dažďovej vody. „Vsakovací prieľah“ na mieste bývalého žľabu vysadený trvalkovým porastom je zároveň estetickým krajinným prvkom, ktorý poskytne priestor aj tým druhom rastlín a hmyzu, ktoré dnes už v mestskej krajine nie sú schopné prežiť. V lete sa táto plocha bude zároveň menej prehrievať.

Sídlisko bude odolné voči prehrievaniu
Starosta Mestskej časti Košice – Sídlisko KVP Ladislav Lörinc uviedol: „Veľmi sa teším tejto spolupráci, ktorú sme nadviazali. Aj keď ide o beh na dlhé trate, už prvotná intervencia prinesie výsledky, ktoré mimoriadne pomôžu našej prírode. Kľúčový prínos vidím v ekologickej a estetickej rovine. Reálnymi krokmi dosiahneme to, aby bolo Sídlisko KVP odolnejšie voči klimatických zmenám, najmä voči prehrievaniu.“
Termín dokončenia intervencie
Intervencia bude dokončená tento mesiac a nachádza sa v priestore v blízkosti detských ihrísk v širšom okruhu ZŠ, ul. Čordákova. Jej výsledky však bude môcť verejnosť zažiť až časom, po rozkvite vysadených rastlín aj rastom aktivít povzbudených jej existenciou v oblasti.
Projekt začal na jeseň 2022 analýzou dostupných podkladov a stratégií. Vtedy prebehli aj úvodné rozhovory a terénne mapovania, analýza dobrej praxe a prípravná štúdia. Výhľadovo a pri zabezpečení financovania bude projekt pokračovať. V roku 2023 je po realizácii intervencie naplánovaných niekoľko sociologických a urbanistických výskumov. V rokoch 2024 a 2025 širšie zapojenie miestnych ľudí v ústrety komplexnému, prepojenému a strategickému uvažovaniu o revitalizácii verejných priestorov na sídlisku s ohľadom na zmeny klímy.
Galéria









(NM)
Odporúčané články

Na celkovo siedmich materských školách (MŠ) v našom meste sa v uplynulom roku dokončili projekty ich modernizácie a zvyšovanie energetickej efektívnosti budov, v ktorých sa uskutočňuje výchovno-vzdelávací proces najmenších obyvateľov mesta. Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) podpísal zmluvu, na základe ktorej preplatí Slovenská inovačná a energetická agentúra mestu 763 785 eur. Stane sa tak po schválení výsledkov kontroly, ktorá sa dokončuje v týchto dňoch.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od spustenia modernizácie električkovej trate na sídlisku Nad jazerom po triumf talentovanej vizážistky z Košíc. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.