U. S. Steel Košice chystá modernizáciu za 1,3 miliardy eur
Košický U. S. Steel chystá na Slovensku veľkú investíciu. Podľa zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie by mohli celkové náklady na modernizáciu fabriky dosiahnuť 1,3 miliardy eur. Cieľom je modernizovať proces výroby a eliminácia negatívnych dopadov na životné prostredie.
„Účelom zámeru je modernizácia procesu výroby ocele, jej odlievania a spôsobu valcovania do zvitkov pri znížení celkovej energetickej a surovinovej náročnosti, eliminácia podstatnej časti negatívnych dopadov na tvorbu uhlíkovej stopy a udržateľnosť výroby,” uvádza sa v materiáli.
Oceliarne plánujú podľa zámeru vybudovať novú hutnícku prevádzku, v ktorej bude v jednom zoskupení výroba, odlievanie a valcovanie ocele s novými progresívnymi technológiami. Pozostávať bude z dvoch elektrických oblúkových pecí, prevádzok mimopecného spracovania ocele a jednej hutníckej linky pre plynulé odlievanie a valcovanie za tepla s kapacitou výroby ocele do 3 100 000 ton za rok.
„Realizáciou zámeru nedôjde k zvýšeniu celkovej výroby U. S. Steel Košice s.r.o., vybudovanie nových technológií hutníckej výroby bude na úkor zníženia výroby existujúcich zariadení pri zachovaní súčasného objemu výroby ocele a za tepla valcovaných materiálov,” informuje ďalej podnik. Začiatok realizácie projektu je stanovený na budúci rok, dokončený by mal byť o dva roky na to.
O dekarbonizácii výroby v košickom U.S. Steel sa hovorí už dlhodobo. V máji minulého roka o nej rokoval minister financií Igor Matovič v centrále koncernu v americkom Pittsburghu. Podľa jeho slov je dekarbonizácia jediný spôsob ako zabezpečiť budúcnosť U.S. Steel v Košiciach. Výšku investície odhadol na približne 1,5 miliardy eur.
Ako aktuálne pre agentúru SITA uviedol hovorca spoločnosti Ján Bača, projekt takéhoto rozsahu môže byť realizovaný jedine ako spoločné úsilie európskych inštitúcií, slovenskej vlády a dotknutých podnikateľských subjektov. „Toto je súčasť plánu dekarbonizácie a uskutočnenie tohto zámeru bude závisieť od súhlasného stanoviska Európskej únie, plnej podpory Vlády Slovenskej republiky a pripravenosti energetickej infraštruktúry pre prevádzkovanie novej technológie,” dodal.
Zdroj: (SITA, it;zol;qq)
Odporúčané články
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.