Ukrajinci sa môžu bezplatne zaregistrovať v Štátnej vedeckej knižnici
Ukrajinským migrantom sa snažia pomáhať rôzne organizácie nielen v Košiciach, ale na celom Slovensku. Poskytujú im materiálnu pomoc, dopravu, rozptýlenie v podobe návštevy ZOO a najnovšie budú môcť zadarmo využiť aj služby Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach.
Utečencom z Ukrajiny, ktorí získajú status dočasného útočiska (súčasne osoby s dokladom totožnosti), poskytne Štátna vedecká knižnica v Košiciach bezplatne niektoré svoje služby, ktoré im pomôžu napríklad s kontaktovaním ich blízkych.
Ukrajinci sa budú môcť zadarmo registrovať na 90 dní. Na túto dobu tak získajú prístup do študovní, prezenčné výpožičky (na mieste), prístup k verejným počítačom s prístupom na internet a samoobslužné skenovanie a kopírovacie služby v obmedzenom rozsahu (formuláre, doklady). Za bežných okolností by takáto registrácia (na 90 dní) stála občana SR 2 eurá.
Poskytnutý im bude aj jednorazový prístup do knižnice bez registrácie s možnosťou využitia prístupu na internet, samoobslužné skenovanie a kopírovacie služby v obmedzenom rozsahu (formuláre, doklady).
Tieto služby budú môcť využiť od 14. marca až do odvolania.
Zdroj: (svkk.sk, DK)
Odporúčané články
Vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Košiciach bolo uvedené do prevádzky prvé plnohodnotné pracovisko kardio MR vo východoslovenskom regióne. Východoslovenský kardioústav tak prináša komplexnú magnetickú rezonanciu srdca pre dospelých aj detských pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami, čím sa zásadne zlepšuje dostup nosť špecializovanej diagnostiky na východnom Slovensku.
Život Matúša Kotľára (40) sa dramaticky zmenil po narodení druhého dieťaťa. Jeho partnerka trpela na ťažkú popôrodnú psychózu a rodinu opustila. Matúš sa tak stal otcom samoživiteľom. Deti musel často brávať so sebou do práce na poľnohospodárske družstvo, pretože ich nemal u koho nechať. Doteraz žili v sociálnom zariadení vo Varhaňovciach, ktoré rodine nedokázalo ponúknuť priestor na skutočný rozvoj. Deti vyrastali v segregovanom školskom prostredí, ktoré im neposkytovalo dostatočné podmienky pre plnohodnotný vzdelávací a sociálny rozvoj a otec mal v odľahlej lokalite obmedzené možnosti nájsť si stabilnú prácu.
Tento týždeň sa v súvislosti so spustením výroby teplej obaľovanej asfaltovej zmesi začína v Košiciach s opravami výtlkov, prepadnutých častí a iných závad na cestách a chodníkoch vo vlastníctve mesta. Od pondelka sa budú zarezávať a vybúravať poškodené časti vozovky a výtlky, v stredu sa začne aj so samotným asfaltovaním.