UNLP patrí medzi lídrov v liečbe mozgových príhod na Slovensku
Čas je kľúčová veličina, od ktorej závisí pacientov život
Trombektómia je časovo limitovaný urgentný endovaskulárny zákrok, ktorý je možné vykonať do 6 a za určitých okolností až do 24 hodín od objavenia sa prvých príznakov mŕtvice, schválili ho v roku 2015 ako liečbu prvej línie. Je vysoko účinná a bezpečná pri ťažkých mozgových príhodách v dôsledku uzavretia veľkej tepny, ktorá zásobuje mozog krvou. Môže zvrátiť ochrnutie u pacientov s ťažkou mozgovou príhodou a zachraňuje životy. „Obnovuje prietok krvi do mozgu otvorením blokovaných tepien pomocou katétrových zariadení zavedených cez slabinu alebo zápästie a zachraňuje mozgové tkanivo pred trvalým poškodením,“ vysvetľuje MUDr. Piotr Pedowski, vedúci lekár Cerebrovaskulárneho oddelenia Kliniky rádiológie a zobrazovacích metód.
„Ak pacient spĺňa kritériá pre podanie akútnej liečby, už na CT pracovisku môže dostať liek, ktorý rozpúšťa krvnú zrazeninu do 4,5 hodiny od prvých príznakov CMP. Pokiaľ sa ale zistí, že pacient má uzáver veľkej cievy, zrazeninu z nej mechanicky odstráni intervenčný rádiológ trombektómiou. Na tento zákrok k nám transportujú pacientov z celého Košického a Prešovského kraja,“ hovorí prof. Gdovinová.
Hospitalizovali sme už aj 27-ročného pacienta
CMP postihuje pacientov najmä vo vyššom veku, ale žiaľ v posledných rokoch pribúdajú pacienti v mladšom veku. Na Neurologickej klinike UNLP v dôsledku mŕtvice stále častejšie hospitalizujú aj 40-ročných pacientov. „Mali sme už aj 27-ročného pacienta s mŕtvicou. Človeka zamrzí, keď príde mladý pacient s CMP len preto, že nebral lieky na vysoký krvný tlak. Často prídu pacienti s krvácaním do mozgu, vedeli, že majú vysoký tlak, napriek tomu lieky neužívali. Síce sľubujú, že lieky budú brať, ale už ostávajú postihnutí na celý život,“ poznamenáva Gdovinová.
Viac o fungovaní cerebrovaskulárneho centra UNLP sa dočítate na ďalšej strane.
Galéria
Odporúčané články
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.