UNLP sprístupnila osem defibrilátorov na pomoc pri náhlej zástave srdca
V oboch areáloch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach pribudlo spolu osem automatických externých defibrilátorov (AED). Nemocnica tak podľa jej hovorkyne Ladislavy Šustovej významne zvýšila dostupnosť a efektivitu poskytovania akútnej pomoci v prípade náhlej zástavy srdca mimo medicínskych pracovísk na miestach s vysokou frekvenciou osôb.
Prístroje boli zakúpené vďaka finančnej podpore Nadácie SPP vo výške 15 000 eur. Miesta, na ktorých sú AED uložené a pripravené na použitie sú viditeľne označené nálepkou s piktogramom spolu s rozmernou tabuľou, na ktorej je názorne uvedený a popísaný postup na použitie prístroja, ale aj kompletný sled krokov, ktoré je potrebné vykonať v prípade rozpoznania náhlej zástavy krvného obehu.
Externé defibrilátory sú umiestnené na najfrekventovanejších miestach oboch areálov UNLP Košice, kde sa denne pohybujú stovky pacientov, návštevníkov a zamestnancov. Na Rastislavovej 43 sú k dispozícii na hlavnej vrátnici pri vstupe do areálu, v administratívnej budove riaditeľstva na recepcii, na X. pavilóne, kde sa nachádza jedáleň a v Pavilóne zdravia. Na Triede SNP ich nájdete na prízemí lôžkového monobloku vo výťahovom centre, v Poliklinike a tiež v jedálni.
Moderné prístroje dokážu zachrániť život tým, že diagnostikujú a poskytnú prvú pomoc pri náhlych poruchách srdcového rytmu. Sú navrhnuté tak, aby ich dokázala bezpečne obsluhovať aj laická verejnosť. Ich hlavnou výhodou je možnosť rýchlo zasiahnuť, významne skracujú čas potrebný na poskytnutie pomoci a zvyšujú šance postihnutého na prežitie ešte pred príchodom profesionálneho zdravotníckeho tímu.
Zdroj: (SITA,mč)
Odporúčané články
Úvodnou diskusiou na tému obnovy legendárneho košického Kina Družba a jeho plánovanej premeny na moderné kultúrne centrum, sa včera v priestoroch obchodného centra Aupark začalo interaktívne podujatie „Mesto v meste“.
V závere roka 2025 sme informovali o tom, že wellness centrum v Národnom olympijskom centre plaveckých športov (NOCKE) pripadlo do nájmu firme mestského poslanca Miroslava Špaka a jeho firme SPAK, s. r. o. Pár dní pred Vianocami ohlásil poslanec Špak v rámci projektu KW360 využívanie fitness a wellness centra v NOCKE za symbolický jednorazový poplatok. Problém je, že SPAK s.r.o. prevádzkuje wellness. Fitness centrum prevádzkuje Naytilus Fitness, ktorý sa od Špakovho projektu dištancoval.
Volebný rok 2026 bude v Košiciach patriť predovšetkým primátorským voľbám a s nimi aj zvýšenému záujmu verejnosti o to, kto kandiduje, s akým programom a aké výsledky má za sebou. KOŠICE: DNES preto pripravili pre voličov aj kandidátov komplexný volebný servis, ktorého cieľom je priniesť objektívne, vyvážené a overené informácie pre všetkých.