UNLP zavádza program, ktorý pomôže s rýchlejšou regeneráciou po výmene kĺbov (FOTO)
Klinika ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva UNLP Košice a Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (LF UPJŠ) sa stali pioniermi v oblasti ortopédie na Slovensku a v Česku s jedinečným programom nazvaným “Pacientska cesta v ortopédii”. Tento program je navrhnutý pre rýchlu regeneráciu pacientov po výmene bedrového a kolenného kĺbu, pričom využíva najnovšie odborné prístupy a moderné technológie.
Program „Pacientska cesta v ortopédii“ vznikol v spolupráci s firmou B. Braun a zahŕňa komplexnú prípravu pacientov na ich chirurgický zákrok. Podľa MVDr. Petra Plachého, Ph.D., MPH, manažéra pre nemocničný segment spoločnosti B. Braun Medical, s.r.o Slovensko, je tento program dôkazom inovatívneho prístupu k liečbe, pričom vyjadril svoju radosť k úspešnosti liečby prvých pacientov.
Operovať sa bude o 20-30 % viac pacientov
V posledných rokoch vzrástla potreba chirurgických zákrokov na výmenu kĺbov v súvislosti so starnutím populácie a odložením operácií kvôli pandémii. Napriek tejto zvýšenej potrebe je však kapacita nemocníc obmedzená, a preto pacienti čakajú na svoje operácie dlhšie.
MUDr. Róbert Čellár, PhD., MPH, námestník Úseku liečebno-preventívnej starostlivosti pre chirurgické odbory, predpokladá, že projekt Pacientska cesta pomôže zvládnuť túto situáciu a umožní operovať viac pacientov.
Proces pred operáciou
Celý proces začína už 10 týždňov pred operáciou, kedy je pacient informovaný a dostatočne pripravený na chirurgický zákrok. Pacientovi je poskytnutá informácia o každom kroku prípravy, vrátane správnej výživy, hygieny, voľby optimálnej anestézie, analgézie a predoperačných cvičení.
“Cieľom je zníženie operačného stresu a rýchlejšia rekonvalescencia po operačnom výkone,“ vysvetľuje koordinátor projektu MUDr. Rastislav Šepitka, MPH z Kliniky ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva.
Program zdôrazňuje štyri kľúčové kroky na rýchly a úspešný návrat do aktívneho života po výmene kĺbov:
- EDUKÁCIA : Poskytovanie dôležitých informácií a vzdelávanie pacientov prostredníctvom brožúr, pacientskych akadémií a individuálnych konzultácií s odborníkmi.
- HYGIENA : Dôraz na hygienu a zníženie rizika infekcie ešte pred hospitalizáciou.
- VČASNÁ MOBILIZÁCIA : Moderné prístupy k liečbe bolesti umožňujú začať zaťažovať pacienta a jeho operovaný kĺb už pár hodín po operácii.
- REHABILITÁCIA : Cvičenia pred a po operácii, ktoré pomáhajú posilniť svaly a skrátiť rekonvalescenciu po operácii.
„Ak pacient poctivo prejde všetkými štyrmi odporúčanými krokmi, odmenou mu bude kratšia dĺžka pasívneho pobytu na lôžku, čím sa zároveň zníži riziko viacerých pooperačných komplikácií (bolesti, trombóza, opuch) a návrat pacienta do bežného života bude rýchlejší a príjemnejší,“ dodáva doc. MUDr. Marek Lacko, PhD.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V Prešovskom okrese sa šíri žltačka: Mimoriadne očkovanie a zákaz podujatí
Zdroj: (UNLP, Košice)
Odporúčané články
Vianoce sa blížia a Košice sa už začínajú ponárať do sviatočnej nálady! Pri obchodnom centre Galéria na Terase bol tento týždeň vztýčený veľkolepý vianočný stromček, ktorý signalizuje blížiaci sa adventný čas.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.