V Košiciach chýba nonstop lekáreň! Najbližšia je v Prešove
Ak má niekto v noci zdravotné problémy ako je napríklad bolesť zubov a doma nemá žiadne lieky, v Košiciach si ich po 22:30 nikde nekúpi. Najbližšia lekáreň, ktorá je otvorená nonstop 24/7 sa nachádza až v Prešove. Redakcie KOŠICE: DNES zisťovala či v najbližšej dobe neplánujú obnoviť nonstop otváracie hodiny v lekárni na Toryskej ulici.
V metropole východu sa nachádzajú dve pohotovostné lekárne, avšak ani jedna nie je otvorená nepretržite. Jedna pohotovostná lekáreň sa nachádza na Toryskej ulici a je otvorená od 7:30 do 22:30. Druhá je na železničnej stanici a otvorená je od 7:00 do 20:00. Počas sviatkov sa jej otváracie hodiny líšia a otvorená je len do 19:00.
Pohotovostná lekáreň, ktorá sa nachádza v mestskej časti Západ, na Toryskej ulici, bola pred pandémiou koronavírusu otvorená nepretržite. K obmedzeniu otváracích hodín došlo pre pandémiu. Aj napriek tomu, že sa epidemiologické opatrenia zmiernili, lekáreň stále nie je otvorená 24 hodín denne. Marketingová manažérka Polikliniky Terasa Ivana Halászová pre redakciu KOŠICE: DNES uviedla, že lekárenská pohotovostná služba na poliklinike funguje 365 dní v roku od 7:00 do 22:30 a je priamo naviazaná na pracovnú dobu Ambulancií pohotovostnej služby. Tie sa podľa informácií zatvárajú o 22:00, teda pol hodinu skôr ako lekáreň. “Efektivita lekárenskej pohotovostnej služby po 22:30 hod. je extrémne nízka a bez diskutovanej podpory štátu, resp. Košického samosprávneho kraja alebo Mesta Košice je jej prevádzkovanie neefektívne,” uviedla Ivana Halászová.
“Lekárne majú v zmysle zákona o liekoch prevádzkový čas, nie otváracie hodiny. Prevádzkový čas nikto nenariaďuje, schvaľuje ho na návrh poskytovateľa lekárenskej starostlivosti farmaceut samosprávneho kraja,” uviedol pre redakciu KOŠICE: DNES prezident Slovenskej lekárnickej komory, Ondrej Sukeľ. Podľa Sukeľa je otázkou prevádzkového času v ktorejkoľvek lokalite otázkou ekonomickej rentability. Keďže sa lekáreň s nepretržitou prevádzkou v Košiciach nachádzala a svoj prevádzkový čas skrátila, je preto podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory možné predpokladať, že táto rentabilita nie je postačujúca.
V súčasnosti Košičania nemajú na výber a základné lieky by mali preto mať doma v zásobe. Pokiaľ je však stav pacienta akútny, Ondrej Sukeľ odporúča riešiť ho formou pohotovostnej služby alebo urgentného príjmu.
(ZL)
Odporúčané články
Mesto Košice, v spolupráci s Visit Košice a Creative Industry Košice, vyhlásilo začiatkom marca grantovú výzvu na rok 2026. V rámci nej sú otvorené dva programy.
Volebný rok 2026 bude v Košiciach patriť predovšetkým primátorským voľbám a s nimi aj zvýšenému záujmu verejnosti o to, kto kandiduje, s akým programom a aké výsledky má za sebou. KOŠICE: DNES preto pripravili pre voličov aj kandidátov komplexný volebný servis, ktorého cieľom je priniesť objektívne, vyvážené a overené informácie pre všetkých.
V košickej mestskej hromadnej doprave dôjde od nedele 8. marca k dočasným zmenám. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich, že úpravy trás sa dotknú viacerých autobusových liniek pre pokračujúce práce na Rastislavovej ulici.