V Košiciach nájdete dažďové záhrady
V Košiciach sa nachádza čoraz viac noviniek, ktoré prispievajú k obnove mesta. Okrem zavlažovacích megavakov sa tentokrát pracuje na dažďových záhradách či vodozádržných aktivitách slúžiacich na vrátenie vody do prírody.
Program obnovy krajiny trvá už štvrtý rok a jednou z úloh je aj vytváranie dažďových záhrad. Za vznikom každej dažďovej záhrady je 10 až 15 dobrovoľníkov. Účelom týchto záhrad je zachytávanie vody, kedy sa do jednej záhrady dokáže zachytiť až 600 litrov vody. Zlepšenie biodiverzity a klímy majú na starosti aj projekty, do ktorých sú zapojené stredné školy. Projekt “Voda nad zlato” má za úlohu prezentovať projekty žiakov, ktoré sú spojené s touto tematikou.
>>> FOTKY NÁJDETE V GALÉRII. <<<
Rok 2021 sa niesol v znamení budovania viac ako 50 vodozádržných opatrení a do prírody sa tak vrátilo viac ako 5,5 milióna litrov vody. Zrezanie a presmerovanie odkvapových zvodov predstavuje efektívne využívanie vody práve preto, že voda neskončí v kanalizácii. Niektoré školy takto nazbieranú vodu využívajú na polievanie svojich záhrad či vyvýšených záhonov.
Košický samosprávny kraj (KSK) uvádza, že najviac prehriatou časťou Košíc je práve mestská časť Košice – Juh, ktorej nepochybne chýba výpar vody. Pre tehlové bytovky sa práve preto pripravuje workshop aj ohľadom odpojenia sa od zvodov. V projekte sa nezabudlo na Račí potok a neskôr je v pláne aj Myslavský potok, s ktorým by mali pomáhať rómski dobrovoľníci z Luníka IX.
Zdroj: vucke.sk/VT
Galéria
Odporúčané články
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Ak patríte medzi milovníkov starožitností a jedinečných kuriozít, víkend vám ponúka dve skvelé príležitosti.