V Košiciach rozmiestnili viac ako 100 búdok pre vtáčie druhy a netopiere (FOTO)
Početnosť a druhová pestrosť vtákov a netopierov postupne klesá v mestách aj voľnej krajine v rámci celej Európy. Za posledných 37 rokov prišiel starý kontinent o každého šiesteho vtáčieho jedinca, čo je vyše 600 miliónov vtákov. Vďaka grantovému projektu s názvom Pomôžme našim okrídleným susedom rozmiestnila Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach 75 búdok pre vtáčie druhy sídliace v dutinách stromov a 30 búdok pre netopiere. Informovala o tom Správa mestskej zelene v Košiciach.
Paradoxne, mestá sú priestorom, kde vďaka prítomnosti rôznych mikrobiotopov, pestrosti prostredia a dostupnosti potravy, je skrytý potenciál na prosperovanie a rozmnožovanie pre stále viac druhov, a to aj napriek výzvam, ktoré urbanizované prostredie so sebou prináša. Napriek tomu, že sa v mestskom prostredí udomácnila pestrá paleta rôznych druhov vtákov a netopierov, nemajú dostatok úkrytov a hniezdnych príležitostí a tie ešte stále ubúdajú.
„Na území mesta sme na zvrátenie tohto trendu rozmiestnili do vedcami vytipovaných lokalít búdky pre vtáky a netopiere, ktoré monitorujeme, zbierame z nich dáta a vzorky, ktoré poskytujeme odborníkom. Aktivity spojené s projektom sme využili aj na vzdelávanie detí a mládeže aby sme u nich budovali vzťah k prírode a jej ochrane,“ zhrnula ciele projektu riaditeľka SMsZ Marta Popríková.
V utorok v Mestskom parku predstavili inteligentnú smart búdku, ktorú zostrojili študenti Univerzitného vedeckého parku Technicom. Okrem iného ponúka živý online prenos obrazu a dát zo zabudovaných senzorov, ktoré merajú teplotu a vlhkosť. Senzor pohybu upozorní administrátorov na prítomnosť živočíchov a s pomocou zabudovanej kamery vyhotoví sériu fotografií. „Búdka má vlastný mikroprocesor, na ktorý sú pripojené senzory s vysokou presnosťou, údaje sa prenášajú cez internetové pripojenie na server, kde ich program spracuje a pripojí k videoprenosu. Pripravujeme aj prepojenie s dátami z nami vytvorenej meteostanice v Mestskom parku, aby bolo možné porovnať teplotné a vlhkostné pomery v búdke a mimo nej,“ vysvetlil tvorca technického riešenia Samuel Schnelly. Živý prenos z búdky je dostupný na webstránke makekosice.digital a po obsadení hniezdiacim párom bude stream zverejnený aj v ponuke online streamov spoločnosti Antik Telecom.
Vďaka grantovej podpore nakúpili nové ďalekohľady a endoskopické kamery, ktoré pomáhajú ornitológom, ale zároveň ich využíva aj SMsZ pri orezoch a výruboch s cieľom minimalizovať riziko ohrozenia vtáctva a netopierov. „Vizuálna kontrola stromov je prvým krokom pred orezom a výrubom stromov. Vďaka novým ďalekohľadom dokážeme zrealizovať kontrolu kvalitnejšie a endoskopické kamery nám pomáhajú pri prieskumoch dutín tam, kde by sa mohli skrývať kolónie netopierov alebo vtáčie hniezda. Ak zistíme, že stromy alebo dutiny sú domovom netopierov alebo vtákov, práce prerušíme, aby sme ich nerušili a neohrozili a presúvame plánované zásahy na iný vhodný termín. Endoskop nám pomáha aj pri posudzovaní stavu stromov, keďže s ním vieme lepšie preskúmať dutiny a pukliny, čím sa zlepšuje kvalita vyhodnocovania ich zdravotného stavu,“ zhodnotil prínos nového vybavenia arborista Ján Dlabal zo SMsZ.
V rámci grantových aktivít SMsZ s partnermi uskutočnila workshopy o ochrane vtáctva, netopierov a prírody na košických materských a základných školách. Deti sa s odborníkmi naučili spoznávať najbežnejšie druhy vtákov v meste a zároveň ako postupovať v prípadoch, keď nájdu zraneného alebo zoslabnutého živočícha. Operencom vyrobili vtáčie búdky, ktoré s pomocou ornitológa osadili na vhodné stromy v areáloch škôl.
Projekt vznikol vďaka grantovej výzve Nadácie Východoslovenskej energetiky, ktorá prostredníctvom Univerzitného vedeckého parku Technicom prepojila SMsZ, Technickú univerzitu v Košiciach a občianske združenie Novozem. Projekt získal nenávratnú podporu vo výške takmer 5 000 eur, ďalších vyše 1 000 eur poskytla SMsZ.
Zdroj: (kh, mlu), SMsZ
Odporúčané články
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.