V Košiciach zaznamenali zvýšený výskyt požiarov trávnatých plôch. TAKTO sa zbavíte odpadu bez vypaľovania (FOTO)
Pre hasičov býva marec mesiacom, počas ktorého majú hasiči zvýšený výskyt požiarov v prírodnom prostredí. Požiare vznikajú práve vypaľovaním porastov, drevín či iného biologického odpadu.
V Košiciach a okolí bolo v tomto roku zaznamenaných už 35 požiarov tráv a suchých porastov. Požiarmi boli zasiahnuté aj lesné porasty. Škody na majetku sa podľa informácií, ktoré zverejnili Hasiči na svojej sociálnej sieti vyšplhali na viac ako 10 000 eur.
Hasičský zbor preto občanov upozorňuje na nebezpečné vypaľovanie. Takéto vypaľovanie spôsobuje veľké množstvo požiarov. To je vo veľkej miere spojené aj s ekonomickými, ekologickými a spoločenskými škodami. Vypaľovanie a spaľovanie nie je spojené len s vysokým rizikom požiaru, ale aj s uvoľňovaním jedovatých látok do ovzdušia, usmrtením mnohých živočíchov, rizikom poškodenia majetku, obťažovaním susedov dymom a v neposlednom rade aj s hrozbou pokuty. V prípade vypaľovania tráv a porastov môže pokuta podľa zákonu č. 314/2001 predstavovať sumu vo výške 331 eur. Podnikateľ, ktorý bude vypaľovať trávy a porasty môže dostať pokutu vo výške až 16 595 eur.
>>> Fotky požiarov nájdete v GALÉRII <<<
Občanov vyzývajú k tomu, aby na upratovanie svojich dvorov a záhrad nepoužívali oheň a vyhýbali sa takýmto činnostiam. Naopak apelujú na to, aby siahli po iných možnostiach. Ak sa potrebujete zbaviť odpadu, namiesto vypaľovania a spaľovania kompostujte. Kompostovaním sa nie len zbavíte záhradného odpadu, ale dopomôžete k čistému vzduchu a živému prostrediu. Občania, ktorí majú dvory a záhrady si môžu zaobstarať aj svoj vlastný kompost.
V prípade, že ste svedkom vypaľovania a spaľovania záhradného odpadu, obrátiť by ste sa mali na obecný alebo mestský úrad. Obrátiť sa môžete taktiež aj na orgán štátnej správy na úseku životného prostredia alebo políciu. V prípade, že zbadáte veľký požiar, zavolajte na číslo 150 alebo 112.
Zdroj: (Občiansky zákonník, FB/Hasičský a záchranný zbor, FB/Hasiči Košice o.z., ZL)
Galéria
Odporúčané články
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.