V košickej zoologickej záhrade pribudli dve mláďatá plameniakov (FOTO)
Už sedem rokov košická zoologická záhrada chová kŕdeľ plameniakov, ktorý je zložený z troch druhov. Aktuálne sa tento kŕdeľ v košickej ZOO rozrástol o dve mláďatá.
V kŕdli plameniakov chová košická ZOO plameniaky červené – kubánske (Phoenicopterus ruber), ale aj plameniaky ružové (Phoenicopterus roseus), ku ktorým v košickej zoologickej záhrade pribudlo po jedno mláďa. Plameniaky červené – kubánske (Phoenicopterus ruber) sa v košickej ZOO rozmnožili po prvý raz na Slovensku. Podľa informácií, ktoré uviedla zoologická záhrada, sú obe mláďatá vitálne a rastú im pred očami, aj keď úlohu rodičov museli už v procese inkubácie mláďat prevziať ošetrovatelia.
„Po siedmich rokoch chovu prejavy sympatii v niektorých pároch prepukli naplno. Naše návštevníkmi vyhľadávané vtáky sa začali zaujímať o hniezda, ktoré im pripravili chovatelia. Ide vlastne o vyvýšené kopčeky hliny, ktoré vyzerajú ako krtince. To zafungovalo. Vystihli sme správny čas a správne miesto, ktoré prirodzene vyhľadávali,“ vysvetlila inšpektorka chovu Alena Čičmancová. Jednou zaujímavosťou u plameniakov je to, že hniezdia súčasne a rivalita párov, ktoré navzájom súperia o to najlepšie hniezdo, vyprovokuje už samotný tok. Z toho dôvodu je preto pre úspešný chov plameniakov v ľudskej opatere nevyhnutné chovať ich v kŕdľov a veľkých skupinách.
Zoologická záhrada v Košiciach chová dokopy 21 jedincov plameniakov, medzi ktorými sú štyri páry červených, respektíve kubánskych plameniakov. Kubánske plameniaky prišli do košickej ZOO zo Zoologickej záhrady Dvůr Králové. V košickej ZOO môžete okrem kubánskych plameniakov vidieť aj deväť plameniakov ružových, ktorí sem prišli z Bratislavy. Posledným, tretím druhom, ktorý v košickej zoologickej záhrade chovajú, je plameniak čílsky (Phoenicopterus chilensis), a ten prišiel do Košíc z viacerých rôznych zoologických záhrad.
V závislosti od druhu, plamienky inkubujú od 28 do 34 dní. Až 48 hodín trvá mláďatku plameniaka, kým sa mu podarí vykľuť z vajíčka. Z vajíčka sa mláďatá vykľujú pomocou vaječného zubu a už v tomto období o sebe dá mláďa vedieť špecifickým zvukom. Keď sa mláďa plameniaka vyliahne, má na sebe sivé jemné prachové perie, ktoré môže pripomínať aj plyšovú hračku. Od dospelých sa nelíši len sfarbením peria, ale aj rovným zobákom, ktorý následne od troch týždňov veku postupne nadobúda tvar dospelých jedincov plameniaka. Kým mláďa plameniaka nadobudne svoje impozantné sfarbenie peria, trvá to približne jeden rok. Sfarbenie, ktoré je pre dospelé vtáky špecifické, dostávajú mláďatá po ich prvom preperení. To aké sfarbenie plameniak nadobudne, ovplyvňuje aj aj potrava, ktorá sa skladá z rôznych kôrovcov a rias.
(ZL)
Galéria
Odporúčané články
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Priechody pre chodcov v troch mestských častiach budú o niekoľko mesiacov bezpečnejšie. Zvýraznia a nasvietia sa špeciálnymi asymetrickými SMART LED svietidlami, vďaka čomu sa zlepší viditeľnosť chodcov a zníži riziko dopravných nehôd.