Vďaka spolupráci VÚSCH a ZSKE sa podarí zachrániť viac životov (FOTO)
Dokonalá koordinácia posádok Záchrannej služby Košice (ZSKE) a špecialistov Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) môže v budúcnosti zachrániť ďalšie životy. Novú metodiku, ktorá pri zástave obehu predpokladá s urýchleným pripojením pacienta na mimotelový obeh – ECMO, si v praxi trénovali košickí záchranári a personál kardioústavu.
ECMO je prístroj, ktorý dokáže pacientovi nahradiť srdce aj pľúca, teda okysličiť krv a zachovať jej cirkuláciu v obehu aj napriek tomu, že srdce nepracuje správne. Lekárom tak dáva priestor na zistenie a odstránenie príčiny zlyhania srdca bez ďalšieho poškodenia orgánov. Dôležitý pri záchrane pacienta je v tomto prípade čas. Čím skôr je privezený do nemocnice, ktorá sys témom ECMO disponuje, tým vyššia šanca je na jeho záchranu.
„Spolu so záchranármi sme jedna celá reťaz úspešnej liečby pacienta, zatiaľ čo oni sú prví, my kontinuálne preberáme pacienta od nich u nás v nemocnici a pokračujeme s touto liečbou ďalej. Sme dve súčasti jedného celku a preto je dôležité si to spoločne natrénovať,“ vysvetľuje prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny (KAIM) VÚSCH a LF UPJŠ MUDr. Dušan Rybár, PhD.
Ráta sa každá jedna minúta, a preto sa počas nácviku hľadala akákoľvek možnosť, ako skrátiť čas dojazdu do nemocnice. „Cvičilo sa to, aby sme pacienta, ktorý je resuscitovaný s určitou diagnózou, mohli dopraviť na podporu mimotelového obehu a preklenuli tak obdobie, počas ktorého nemá adekvátne okysličenie tkanív. Toto je nový prvok, ktorý sa zavádza, čiže sme si potrebovali overiť, ako dlho trvajú jednotlivé úkony, ako ich v praxi vieme ovplyvniť a ako čo najviac časo vo skrátiť jednotlivé náležitosti, ktoré sú pri tých úkonoch potrebné,“ približuje hlavný lekár Záchrannej služby Košice MUDr. Ladislav Neubert, MPH.
Kým záchranári pracujú s pacientom v teréne, VÚSCH už v daných chvíľach pripravuje tím a potrebné technické zabezpečenie, aby mohli pacienta ihneď po príchode pripojiť na ECMO. „Táto nová metodika je veľmi závislá na časových intervaloch, pretože ak chceme pacientovi zabezpečiť krvný obeh – a nie je to možné zabezpečiť vlastným srdcom – musí to byť veľmi rýchle. Mozgové bunky sú najcitlivejšie a odumierajú veľmi rýchlo. Hrozí teda riziko ťažkých následkov. Preto ak chceme, aby to malo význam pre pacienta, musíme to urobiť čo naj rýchlejšie,“ prízvukuje hlavný lekár KAIM – Úseku anestéziológie MUDr. Tomáš Grendel, PhD.
„Celosvetovo je veľký tlak na spojenie resuscitácie s napojením na prístroj ECMO. Nie je to vôbec štandardom liečby a už vôbec nie v strednej Európe. Veríme, že sa nám podarí zaviesť nový projekt v krátkom čase,“ uzatvára kardiochirurg a generálny riaditeľ VÚSCH MUDr. Štefan Lukačín, PhD., MHA.
Predpoklad spustenia ECMO programu mimonemocničnej resuscitácie je marec 2025.
Galéria
Zdroj:(TS,VÚSCH/FG)
Odporúčané články
Pomník padlým na Námestí osloboditeľov v Košiciach bol opäť poškodený, opravili ho pritom len nedávno. Poškodené boli viaceré plastické prvky (kosáky a kladivá) na pamiatke. Počas vianočných sviatkov sa na sociálnych sieťach objavilo video, na ktorom vidno neznámu osobu, ktorá kosáky a kladivá poškodzuje.
Žiak Sebastián Žiga patril medzi 8 reprezentantov Slovenskej republiky na majstrovstvách sveta GAMMA 2024. Na ZŠ Ľ. Podjavorinskej 1 v Košiciach majú aj bronzovú športovkyňu v Combat ju-tsu.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) oznámil, že v súvislosti s opakovanými negatívnymi skúsenosťami s poškodzovaním predajných automatov cestovných lístkov petardami budú tieto zariadenia počas Silvestra mimo prevádzky.