Verejný cintorín aj urnový háj budú v Košiciach otvorené dlhšie
Otváracie hodiny Verejného cintorína aj urnového hája a prírodného cintorína pri krematóriu v Košiciach sa počas dušičkového obdobia predĺžia. Informovala o tom Správa mestskej zelene v Košiciach. Počas nadchádzajúcich sviatkov budú otvorené aj kancelárie správy pohrebísk, ktoré budú v prevádzke od 26. októbra do 2. novembra v špeciálnom režime s predĺženou otváracou dobou.
“Po dvoch rokoch pôjde o prvé dušičkové sviatky bez covidových obmedzení, preto očakávame mierne vyššie čísla návštevnosti, ako v predchádzajúcich rokoch. Prípravy na dušičky sme začali už v auguste a v týchto dňoch vrcholia,” uviedol hovorca Správy mestskej zelene v Košiciach Peter Sasák. Sasák ďalej informoval o tom, že pre návštevníkov cintorína sú prichystané aj doplnkové nádoby na komunálny odpad, drobné náradie a krhly na vodu či mobilné toalety.
Areály Verejného cintorína, urnového hája a Lesa spomienok budú od 30. októbra do 1. novembra otvorené v špeciálnom režime do 22-hej hodiny. “Úradné záležitosti si budú môcť návštevníci pohrebísk vyriešiť počas predĺžených otváracích hodín aj počas víkendu pred Sviatkom všetkých svätých a aj vo sviatočný deň,” uviedol Sasák.
Z dôvodu zvýšeného pohybu chodcov bude od 15. októbra až do 4. novembra zakázaný vstup do areálu Verejného cintorína a krematória vlastným vozidlom. V prípade, že by mal niekto záujem o vstup na územie cintorína vozidlom, do 21. októbra bude v ranných hodinách k dispozícii firemné vozidlo, ktoré záujemcu prevezie k vybranej parcele. “Úžitková voda bude pre návštevníkov k dispozícii do 9. novembra. Po tomto dátume začneme so zazimovaním vodovodu,” uviedol hovorca Sasák. Počas dušičkového obdobia bude na území košických pohrebísk zvýšená hliadková činnosť Mestskej polície a Policajného zboru SR.
Správa mestskej zelene pre návštevníkov cintorínu pripravila štyri veľkokapacitné kontajnery, ktoré budú vyprázdňované v nočných hodinách. Hovorca Sasák apeluje na ľudí a prosí ich, aby na ozdobenie hrobov využívali prírodné kvety a materiály. Aj napriek tomu, že je ich životnosť kratšia, po sviatkoch je možné ich umiestniť v kontajneroch na bioodpad a tie následne končia v kompostárni. “Tam po spracovaní dostávajú kvety a vence druhé využitie vo forme certifikovaného kompostu. Rozhodnutím používať iba kompostovateľné materiály pomáhate udržiavať naše mesto a prírodu čistejšími, predchádzate vzniku ťažko rozložiteľného plastového odpadu a znižujete aj svoju uhlíkovú stopu,” vysvetlil hovorca Správy mestskej zelene.
Vo vstupných priestoroch Verejného cintorína prebieha rekonštrukcia, a preto Správa mestskej zelene v Košiciach prosí návštevníkov o zvýšenú ohľaduplnosť a rešpektovanie obmedzení pri parkovaní. Návštevníkov zároveň žiada, aby využívali autobusy MHD.
Zdroj: (Správa mestskej zelene v Košiciach, ZL)
Odporúčané články
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.