Voliéra pri DinoParku v ZOO Košice má nových obyvateľov! (FOTO)
Voliéra, ktorá sa nachádza pred vstupom do DinoParku v košickej ZOO, má nových obyvateľov. Presťahoval sa do nej pár majestátnych dravcov, orliakov bielohlavých (Haliaeetus leucocephalus).
Novú voliéru získali po presťahovaní skupiny supov bielohlavých (Gyps fulvus) do novovybudovanej veľkej voliéry. “Prvý orliak, samica, letecky do košickej ZOO pricestovala už koncom roka 2021 zo ZOO Moskva. O tri mesiace neskôr sme k nej z holandského Safariparku Beekse Bergen získali samca. Pred dokončením stavby veľkej voliéry žil pár orliakov bielohlavých v zázemí zoologickej záhrady,” uviedla ZOO Košice na sociálnej sieti.
Tento druh orliakov obýva rozsiahle oblasti Severnej Ameriky od Aljašky po juh USA a severné Mexiko. “Žije v blízkosti veľkých vodných plôch – jazier, riek a morského pobrežia. Potravou orliakov bielohlavých sú hlavne ryby, v zime sa živia aj zdochlinami až do veľkosti veľryby,” vysvetľuje ZOO Košice. Existujú dva poddruhy – Haliaeetus leucocpehalus leucocephalus a Haliaeetus leucocephalus washingtoniensis. Poddruh washingtoniensis je väčší a žije severnejšie, ale na zimu migruje na juh. Samica, ktorá sa v ZOO Košice nachádza, patrí k tomuto poddruhu.
Orliak nachádzajúci sa v Košiciach však pre Košičanov a návštevníkov ZOO nie je neznámy. “Od roku 2011 pravidelne počas dní mesta otvára bránu našej zoo orliak Nixon z chovu Sokoliarskej skupiny Sv. Bavona zo Štiavnickych Baní (hist. Piargu), kde sa s ním v školskej minizoo tiež môžete stretnúť počas roka,” dodáva ZOO Košice. Tento druh orliaka vystavuje ZOO v Košiciach ako jediná a historicky prvá slovenská zoo.
(ZL)
Galéria
Odporúčané články
Kultúrno-spoločenské centrum mestskej časti Košice-Západ sa stalo miestom, kde sa môžu milovníci výtvarného umenia pokochať dielami renomovaných výtvarníkov.
V Košiciach začína celoplošná jesenná deratizácia, potrvá do konca októbra. Ako informuje mesto na svojom webe, na deratizáciu vyzýva Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach, a to s cieľom regulovať živočíšnych škodcov.
Európsky týždeň mobility (ETM) je tradičným podujatím, ktoré prebieha každoročne v týždni od 16. do 22. septembra.