Vstup na Verejný cintorín prejde rekonštrukciou

Z vynoveného vstupného priestoru by mali mať návštevníci radosť už budúci rok, v období Dušičiek, kedy bránami prejdú tisícky ľudí. Mesto Košice sa rozhodlo po desaťročiach skultúrniť priestor vstupu na najväčšie pietne miesto na Slovensku – Verejný cintorín. Autormi tohto projektu sú architekti z prešovského architektonického ateliéru STOA architekti. Informovalo o tom mesto Košice prostredníctvom svojej facebookovej stránky.
Obnova bude komplexnejšia a bude sa týkať zanedbávaného parkoviska, trhoviska, ale aj priestorom pred a za vstupnou bránou až ku centrálnemu krížu.
Pre Košičanov bude k dispozícii vynovené rampové parkovisko s rozšírenou kapacitou 74 parkovacích miest. Autori dbali na úsporné, ekologické a efektívne riešenia, ako sú napr. tri nabíjacie automaty pre elektromobily, úsporné osvetlenie, parkovacie senzory, ale aj samotné bezpečnostné kamery.
Tradičné predajné stánky nachádzajúce sa pred vstupom na cintorín, budú mať jednotný vizuál. Plocha od parkoviska po spomínaný vstup, bude pôsobiť ako oddychová zóna, resp. park. Môžete sa poprechádzať, ale aj oddýchnuť si na vynovených lavičkách.
Rekonštrukcia čaká aj námestíčko pred obradnou sieňou, ktoré je ako vstupom do Urnového hája, tak aj miestom, kde sa stretávajú ľudia pred obradmi poslednej rozlúčky. Zelený ostrovček so stromoradím, lavičky a kvetinová výzdoba prispejú k spríjemneniu prostredia. Ďalší z nápadov architektov bola úprava priestoru pri centrálnom kríži, ktorý by mohol zvýrazniť symbol piety, použitím prírodných materiálov.
Zdroj: (FB/Košice – Mesto Košice, vu)
Odporúčané články

Inovatívne vedenie, spolupráca v tíme a odvaha prekonávať tradičné prístupy k riadeniu škôl – týmito kvalitami sa vyznačujú pedagógovia z Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja, ktorým bola dnes udelená Diamantová cena DofE. Udeľuje sa už piaty rok v rámci výnimočného rozvojového programu pre školy.

Električka vyrazí na svoju trasu v nedeľu 1. júna v čase od 09:00 do 13:00 hod.

Exteriérová výstava inštalovaná v Mestskom parku v Košiciach obsahuje 31 obojstranných panelov v deviatich tematických celkoch, ktoré prezentujú súčasné aktivity brazílskych autorít smerujúce k ochrane ich vzácnych lesov a prírodných pokladov.