Východné Slovensko má najnižšiu zaočkovanosť proti HPV
Kraje východného Slovenska vykazujú dlhodobo najnižšiu mieru zaočkovanosti proti ľudskému papilomavírusu (HPV), ktorý spôsobuje viaceré typy rakovín. Odborníci upozorňujú, že práve očkovanie predstavuje účinnú formu prevencie, pričom vakcína je v plnej miere hradená zdravotnými poisťovňami pre deti vo veku 12 až 14 rokov.

Podľa portálu Pravda.sk sa zástupcovia Košického a Prešovského samosprávneho kraja na stretnutí v Košiciach zhodli na potrebe lepšej informovanosti o význame očkovania. Obe oblasti patria medzi regióny s najnižšou účasťou na skríningu rakoviny krčka maternice, pričom Košický kraj má druhú najvyššiu úmrtnosť na nádorové ochorenia v rámci Slovenska. Slovensko sa zaviazalo do roku 2030 dosiahnuť 90-percentnú zaočkovanosť dievčat a výrazne zvýšiť zaočkovanosť chlapcov vo veku 12 až 14 rokov. Na východnom Slovensku sú však súčasné čísla výrazne pod týmto cieľom. V Košickom kraji je zaočkovanosť na úrovni 31,2 %, v Prešovskom kraji 35,5 %, čo sú najnižšie hodnoty v krajine.
Odborníci upozorňujú, že nízka účasť na očkovaní môže mať vážne dôsledky. Ročne zomrie na východnom Slovensku približne 48 žien v dôsledku rakoviny krčka maternice. V období rokov 2012 až 2022 zomrelo v tomto regióne spolu 4 931 ľudí na ochorenia spojené s HPV infekciou. Významnú úlohu pri nízkej zaočkovanosti zohrávajú dezinformácie a nedostatok osvety. Mnohé ženy podľa odborníkov stále nevedia, že pravidelný skríning môže včas odhaliť ochorenie a umožniť úspešnú liečbu. Odborníci zdôrazňujú potrebu systematického vzdelávania a šírenia overených informácií, ktoré by mohli zvýšiť dôveru v očkovanie.
Odporúčané články

Seniori nad 65 rokov môžu v Košiciach využívať zvýhodnené vstupné do prestrešeného bazéna Červená hviezda.

Na košických sídliskách sa v posledných dňoch objavili nebezpečné nástrahy, ktoré ohrozujú domácich miláčikov.

Od soboty 1. marca 2025 dôjde k niekoľkým zmenám v prevádzke MHD, zmeny sa týkajú autobusovej dopravy.