Vzhľad historického evanjelického cintorína sa postupne mení

Cintorín, ktorý sa stal miestom posledného odpočinku mnohých významných osobností Košíc, sa dočkal zmeny. Po tom, ako Košice v roku 2009 prevzali titul Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva, sa jednou z významných aktivít mestských dobrovoľníkov stalo vyčistenie chátrajúceho bývalého evanjelického cintorína pri Starej sladovni. Dobrovoľníci areál vyčistili a vypratali desiatky ton odpadu. Cintorín následne prevzala Správa mestskej zelene v Košiciach.
Dva roky intenzívnej práce so sebou priniesli výsledky. Pracovníci správy mestskej zelene areál vyčistili, pokosili, ale aj zamedzili vstup asociálov do poslednej zo zachovalých pohrebných kaplniek rodiny Pohle – Roth. Renovácie sa dočkali aj chodníky s výraznou burinou, ktoré nahradili asfaltové chodníky. V areáli pribudli aj nové stožiare osvetlenia.

Mestská zeleň ďalej plánuje upraviť terén, či vyhrabať lístie. Pozornosť budú venovať aj stromom, ktoré ohrozujú statiku hrobky. Pod ich vedením na cintoríne vidno veľký posun, čomu nasvedčuje aj oddychová zóna, ktorá sa v spolupráci s mestom mení na park.
Zdroj: (FB/Košice – Mesto Košice, vu)
Odporúčané články

Mesto Košice hospodárilo v uplynulom roku s celkovým prebytkom vo výške 6 464 497 eur. Tieto finančné zdroje boli v plnej výške presunuté do Rezervného fondu mesta. Vyplýva to zo záverečného účtu mesta za rok 2024, ktorý na návrh košického primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) včera jednomyseľne schválila Mestská rada.

Zavedenie tzv. združených zastávok v Košiciach, ktoré mali cestujúcim v mestskej hromadnej doprave umožniť pohodlnejší a bezpečnejší prestup medzi autobusmi a električkami na jednom mieste, sa opäť odkladá. Hoci projekt bol predstavený už na jeseň minulého roka a na vybraných miestach bolo osadené nové dopravné značenie, zastávky stále nie sú v prevádzke.

Vyplýva to z odborných záverov pracovnej skupiny prezentovaných na ostatnom mestskom zastupiteľstve. Pracovnú skupinu zriadilo mesto Košice, a tvorili ju zástupcovia odborných referátov mesta Košice, Správy mestskej zelene, Archívu mesta Košice, Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) a Okresného úradu. Ako sa ďalej uvádza v odborných vyjadreniach, symboly, ktoré sú na pomníku použité od jeho vzniku v roku 1945, sú autentickou súčasťou pomníka ako vojnového hrobu, a tiež ako kultúrnej pamiatky. Boli tiež zahrnuté v pôvodnom projekte kapitána E. F. Gurjanova.