Zemplínske múzeum oslávi 65. výročie založenia rozšírením svojich expozícií
Zemplínske múzeum v Michalovciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja (KSK), oslavuje 65. výročie svojho založenia aj rozšírením svojich expozícií. Návštevníci sa môžu tešiť na predstavenie novej etnografickej expozície, vďaka ktorej opäť ožijú remeslá späté so Zemplínom. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
„Táto expozícia bude stálou, to znamená, že jej základné prvky budú trvalou súčasťou nášho múzea. Inštalovaná je vo východnom krídle kaštieľa na expozičnej ploche 258 metrov štvorcových. Teší nás, že po sprístupnení Zimnej záhrady môžeme návštevníkom ponúknuť ďalší nový typ popularizačných aktivít, o ktoré sa rozrástol náš expozičný priestor,“ uviedla riaditeľka Zemplínskeho múzea Stanislava Rovňáková.
Etnografická výstava nesie názov Tradičný život a remeslá Zemplína, jednotlivé exponáty sú rozmiestnené v siedmich miestnostiach múzea. Každý z exponátov sa viaže k niektorému z tradičných remesiel ako hrnčiarstvo, kováčstvo, kolárstvo, debnárstvo či pastierstvo. „Aj napriek tomu, že ide o tradičné remeslá späté s históriou Zemplína, návštevníkom sú predstavené interaktívnou formou. Napríklad vďaka virtuálnej realite si môžu vyskúšať, ako by vyzerali v dobovom oblečení. Verím, že zaujme aj tzv. hovoriaca hlava ako sprievodca expozíciou. Košický samosprávny kraj sa snaží podporovať takéto aktivity, vďaka ktorým sa návšteva múzea môže stať skutočným zážitkom,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Viac informácií nájdete na druhej strane.
Odporúčané články
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.