Na Slovensku sa už čoskoro ukončí mimoriadna situácia v súvislosti s covidom
Ministerstvá sa už pripravujú na to, že sa na Slovensku zrejme čoskoro ukončí mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19.
Vláda by mala na niektorom z najbližších zasadnutí rokovať o návrhu nariadenia, ktorým sa má predĺžiť uplatňovanie niektorých opatrení po odvolaní mimoriadnej situácie. Zákon o mimoriadnych opatreniach totiž umožňuje, aby sa niektoré opatrenia po rozhodnutí vlády uplatňovali aj po odvolaní mimoriadnej situácie, ak si to vyžiada ekonomická, sociálna alebo zdravotná situácia v súvislosti s pandémiou na Slovensku.
Navrhované vládne nariadenie zahŕňa dve opatrenia, ktoré sa majú uplatňovať aj naďalej. Prvé sa týka nakladania so zdravotníckym hnuteľným majetkom štátu a druhé elektronického hlasovania vlastníkmi bytov a nebytových priestorov. Prvé opatrenie sa do legislatívneho návrhu dostalo na podnet ministerstva zdravotníctva a druhé na podnet rezortu financií.
Koniec uplatňovania výnimiek zo zákona
Odvolaním mimoriadnej situácie sa nebudú môcť uplatniť jednotlivé výnimky zo zákona o správe majetku štátu. Ministerstva zdravotníctva SR by tak bolo povinné pri nakladaní s hnuteľným majetkom štátu dodržať všetky postupy ustanovené týmto zákonom.
„V snahe operatívne riešiť distribúciu vakcín, iných liekov a zdravotníckych pomôcok určených na ich aplikáciu a umožniť čo najrýchlejšie odovzdanie ustanoveného hnuteľného majetku štátu, ktorý je určený na zamedzenie šírenia a liečbu ochorenia COVID-19, je podľa názoru Ministerstva zdravotníctva SR potrebné dané opatrenie predĺžiť,” uvádza sa v návrhu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Parkovanie na Bočnej ulici v Košiciach bude mať nový povrch (FOTO)
Rezort zdravotníctva tak pri nakladaní s vakcínami proti COVID-19, liekmi a zdravotníckymi pomôckami nebude musieť vykonať ponukové konanie či elektronickú aukciu. Takáto výnimka má platiť do 31. decembra 2026. Do 31. decembra 2026 sa však musí tento hnuteľný majetok štátu aj odovzdať a prevziať novým správcom majetku štátu alebo jeho novým vlastníkom.
Elektronické hlasovanie vlastníkmi bytov a nebytových priestorov
Druhé opatrenie, ktoré má platiť aj po odvolaní mimoriadnej situácie, sa týka elektronického hlasovania vlastníkmi bytov a nebytových priestorov. Keďže stále existuje dôvod na ďalšie uplatňovanie opatrenia zamedzujúce šíreniu ochorenia COVID-19, rezort financií navrhuje predĺžiť možnosť hlasovania prostredníctvom elektronických prostriedkov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V obci a na Sídlisku Ťahanovce sa plánujú dva nové, zelené projekty (FOTO)
„Takýto výkon hlasovacieho práva podľa návrhu nariadenia vlády bude možné uplatňovať najdlhšie do 31. decembra 2024, pretože sa predpokladá zavedenie takéhoto spôsobu hlasovania do právnej úpravy týkajúcej sa vlastníctva bytov a nebytových priestorov,” uviedlo ministerstvo financií.
Mimoriadna situácia v súvislosti s COVID-19 by sa mala na Slovensku už čoskoro skončiť. Predseda vlády Ľudovít Ódor predložil na Úrad vlády SR návrh uznesenia, aby sa mimoriadna situácia v súvislosti s COVID-19 na Slovensku zrušila 15. septembra k 6:00.
Členovia vlády majú do 30. novembra tohto roka vyhodnotiť prijaté opatrenia na riešenie krízovej situácie vo svojej pôsobnosti zamerané na zamedzenie ohrozenia života, zdravia, majetku, zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti a minimalizovanie škôd.
Zdroj: SITA (dim)
Odporúčané články
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.