Prezident A. Kiska prijal zástupcov sluchovo postihnutých, očakávajú diskusiu
Bratislava 22. septembra (TASR) – Poruchami sluchu trpia na Slovensku asi tri percentná populácie. Zástupcov sluchovo postihnutých prijal dnes prezident Andrej Kiska v Prezidentskom paláci. “Prepisuje sa história,” uviedla po stretnutí Anna Šmehilová z organizácie EFFETA – Stredisko svätého Františka Saleského. Doteraz sa podľa jej slov nestalo, že si hlava štátu pozvala ne stretnutie zástupcov sluchovo postihnutých. “Je nesmierne dôležité začať o tejto téme rozprávať a otvoriť celospoločenskú diskusiu. Myslím si, že postavenie pána prezidenta v tomto celom procese je absolútne nenahraditeľné,” skonštatovala Šmehilová. Verí, že to pomôže namotivovať vládu aj poslancov. Prezident v tejto súvislosti avizoval rozhovory s ministrom školstva Petrom Pellegrinim a šéfom RTVS Václavom Mikom. Šmehilová upozornila, že situácia sluchovo postihnutých je dlhodobo neriešená, problematiku majú upravovať iba “útržky” v sociálnych zákonoch. Poukázala najmä na dva problémy, ktoré sú pre nepočujúcich kľúčové, a to chýbajúce formálne vzdelávanie pre tlmočníkov a nevyhovujúce financovanie tlmočníckych služieb. Nepočujúcich či nedoslýchavých trápia aj problémy so vzdelávaním či prístupnosťou televízneho vysielania. UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam, videozáznam a fotoreportáž. ala jk
Odporúčané články
Hasiči majú v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice na Triede SNP v pondelok cvičenie, ide o simulovaný požiar. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach Jozef Bálint.
Vo veku 81 rokov zomrel Jozef Gima starší, dlhoročný manažér a bývalý majiteľ potravinárskeho podniku Ryba Košice. Posledná rozlúčka sa uskutoční v stredu 22. apríla o 12:00 v obradnej sieni na verejnom cintoríne v Košiciach.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) začne od stredy (15. 4.) s jarným čistením električkových tratí.