Rok 2022 bol pre slovenských HASIČOV mimoriadne náročný, išlo o takmer 32 000 výjazdov
Včera (13. 1.) sa uskutočnila tlačová konferencia zameraná na témy týkajúce sa požiarno–bezpečnostnej situácie na Slovensku v roku 2022, najmä na štatistiku požiarovosti, najväčšie požiare minulého roka a na plnenie úloh na úseku ochrany pred požiarmi.
Ako uvádza prezident Hasičského a záchranného zboru: „Hasiči v roku 2022 uskutočnili celkom 31 974 výjazdov, čo je o 1 179 výjazdov viac ako v roku 2021. V porovnaní s rokom 2021 stúpol aj počet požiarov, a to až o 3 044 prípadov. Naopak klesol počet výjazdov hasičov k technickým udalostiam, a to o 1 012 prípadov.”
K dopravným nehodám boli hasiči v roku 2022 privolaní 7 174-krát, uskutočnili 1 049 výjazdov k nebezpečným látkam. V roku 2022 uskutočnili príslušníci HaZZ aj 1 580 cvičení, čo je o 180 cvičení viac ako v roku 2021. Najvyšší počet výjazdov bol zaznamenaný v Košickom kraji, najmenej výjazdov uskutočnili hasiči v Trenčianskom kraji.
1. viceprezident Hasičského a záchranného zboru uviedol, že „v roku 2022 bolo zaznamenaných 607 požiarov osobných motorových vozidiel, čo je o 10 prípadov viac ako v roku 2021. Pri týchto požiaroch bolo usmrtených 6 osôb a 12 sa zranilo. Najviac požiarov osobných motorových vozidiel vzniklo v Košickom kraji. Najčastejšou príčinou vzniku požiarov vozidiel boli iné prevádzkovo-technické poruchy.“
Ďalšou sledovanou oblasťou boli požiare bytov a rodinných domov. V uplynulom roku bolo zaznamenaných 463 požiarov bytov a celkom 1 035 požiarov rodinných domov, pri ktorých bolo usmrtených 23 osôb a 63 sa zranilo. Najčastejšou príčinou vzniku požiarov rodinných domov bolo vyhorenie sadzí. Požiare v bytových domoch vznikali najčastejšie v dôsledku nesprávnej obsluhy tepelného spotrebiča pri varení.
Prezident HaZZ ďalej uviedol: „V roku 2022 vykonávali príslušníci Hasičského a záchranného zboru okrem každodennej zásahovej činnosti aj ďalšie aktivity súvisiace s pandémiou ochorenia COVID-19 a konfliktom na Ukrajine.“
Okrem uvedených činností pokračovali hasiči v roku 2022 aj s vykonávaním aktivít v súvislosti s ochorením COVID-19. Vykonávali dezinfekciu priestorov, odoberali a prevážali vzorky do RÚVZ a zabezpečovali výstavbu krízových a triažných stanov a ich následnú každodennú technickú údržbu.
Zdroj: MV SR
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.