Slováci uprednostňujú otvorené školy aj pri zhoršujúcej sa situácii
Slovensko chce mať otvorené školy aj pri zhoršujúcej sa epidemickej situácii. Vyplýva to z výsledku prieskumu verejnej mienky, ktorý dnes predstavil minister školstva Branislav Gröhling (SaS) počas brífingu počas jeho pracovného výjazdu v Levoči.
Počas prieskumu verejnej mienky sa podľa jeho slov 82,3 percenta oslovených respondentov vyjadrilo za otvorené školy aj pri zhoršujúcej sa situácii. Približne 13 percent hovorilo o tom, že by školy mali byť zatvorené a 4,7 percenta sa k tomu vyjadriť nevedelo. Výskum sa realizoval na vzorke viac ako tisíc ľudí naprieč Slovenskom počas siedmich dní od 10. januára.
„Toto je opätovne jasný signál k tomu, že školy by mali ostať otvorené, že musíme trošku zvládať aj tlak aj opatrenia, ktoré sú, ale vzdelanie je veľmi dôležité a takto k tomu pristupujú aj okolité krajiny,“ poznamenal na margo výsledkov Gröhling.
Minister rovnako nie je za celoplošné zatváranie škôl na Slovensku, ale skôr podľa jednotlivých škôl, v ktorých riaditelia môžu prerušiť vzdelávanie v triedach. „Ak by situácia potenciálne dosiahla určitý stupeň, tak sú tam ďalšie mechanizmy na to, aby sme vedeli prerušiť vyučovanie, ale nie celoplošne. Nemôžeme urobiť to, že ak dve tretiny škôl nemali za posledný týždeň žiadnu triedu v karanténe, my ich zatvoríme,“ argumentoval. Túto situáciu je podľa jeho slov potrebné zvládnuť, aj keď čísla pozitívnych na ochorenie COVID-19 narastajú v školstve aj v celej spoločnosti. „Nemôžeme robiť rozhodnutia ohľadom vzdelávania a budúcnosti našich detí celoplošne“ dodal.
Aj dnes Gröhling ocenil skrátenie karantény na päť dní. Zároveň poukázal na cieľ zaviesť individuálnu izoláciu. To by znamenalo, že do izolácie by išiel iba daný pozitívny žiak a ostatní, ktorí sú zdraví, budú môcť po pretestovaní reálne fungovať v škole a vzdelávať sa.
Zdroj: (SITA, kh;fa)
Odporúčané články
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.