Štát odovzdá samosprávam tablety používané pri elektronickom sčítaní obyvateľstva
Štát odovzdá tablety používané pri sčítaní obyvateľstva samosprávam, bude ich zhruba 6-tisíc. Hodnota jedného tabletu sa pohybovala okolo 200 eur a financované boli zo štátneho rozpočtu.
Občania by ich mohli začať využívať do konca marca. Tablety budú rozdelené podľa toho, koľko ich využila daná samospráva. Obec nad 500 obyvateľov v najmenej rozvinutom okrese dostane o jeden tablet naviac. Informovali o tom predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina), predseda Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj Jozef Lukáč, predseda Štatistického úradu SR Alexander Ballek, ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí (ZMOS) a hovorca ZMOS Michal Kaliňák a odborná garantka Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Ľudmila Ivančíková.
Poskytnutie najkvalitnejších dát
„Štát zakúpil cez 6-tisíc tabletov a použil ich pri sčítaní ľudu. Teraz to nepredá ako nepotrebný materiál, nedá to do skladu, ale pomôže samosprávam, ktoré sa môžu neskôr rozhodnúť, či tablety použijú v škôlkach, školách, alebo v domovoch dôchodcov,” uviedol Kollár. Predseda parlamentu sa poďakoval súčinnosti samospráv pri sčítaní ľudu najmä za pomoc seniorom. Podľa slov Jozefa Lukáča sčítanie nad 93 percent môžeme považovať za úspech. Dáta, ktoré prinieslo elektronické sčítanie, považuje za najkvalitnejšie z tých, ktoré sme doteraz mali. Občania by ich mohli začať využívať do konca marca.
„Predpokladáme, že symbol tohto tabletu, ktorý poslúžil a bude slúžiť ďalej bude inšpiráciou pre tie ministerstvá, ktoré majú v správe svoje pozemky a nevyužité budovy, aby si rovnakým spôsobom brali príklad z týchto tabletov a snažili sa svoj prebytočný majetok odovzdať mestám a obciam práve na účely, na ktoré to potrebujú,” uzavrel Kaliňák.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články
V košických základných školách (ZŠ) a v budove magistrátu to dnes nádherne rozvoniavalo. Postarali sa o to šikovné panie kuchárky, ktoré od skorého rána v rámci premiéry podujatia Šiškománia v košických školských jedálňach upiekli tisíce týchto sladkých dobrôt. Pochutili si na nich nielen žiaci a ich pedagógovia, ale aj návštevníci a zamestnanci magistrátu.
Stavebný úrad mesta Košice je najväčším stavebným úradom na Slovensku. V uplynulom roku vydal v rámci svojich štyroch pracovísk celkovo 154 územných rozhodnutí a 280 stavebných povolení, vrátane rozhodnutí o predlžení platnosti stavebného povolenia, o zmene stavby pred dokončením a v spojenom územnom a stavebnom konaní.
Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od vyhlásenia štrajkovej pohotovosti v U. S. Steel Košice po odhalenie Urbanovej veže. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.