TOTO by robili političky, ak by vykonávali to, čo vyštudovali
Z médií do politiky
Nielen Brisudová si vyskúšala prácu v médiách. Ľubica Laššáková, bývalá ministerka kultúry SR, študovala na Katedre rozhlasovej a televíznej žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislave. Po škole začínala ako zástupkyňa šéfredaktora odvetvového časopisu na Generálnom riaditeľstve celulózovo – papierenského priemyslu SLOVCEPA v Banskej Bystrici. Neskôr pracovala v Slovenskom rozhlase a vyskúšala si prácu moderátorky, redaktorky i vedúcej odbornej redakcie spravodajstva a publicistiky.
Svet médií si vyskúšala aj jej kolegyňa Jana Žitňanská. Jej meno sa dlho spájalo s TV Markízou. Žitňanská vyštudovala žurnalistiku v Bratislave a neskôr v štúdiu pokračovala v Paríži, kde pracovala ako redaktorka Radio France. Na Slovensku pôsobila od roku 1996 ako redaktorka a moderátorka Markízy, Slovenskej televízie i Rádia Twist.
V rokoch 2001 až 2007 bola dokonca členkou Rady pre vysielanie a retransmisiu.
Zo zamerania na schizofréniu až do parlamentu
Lucia Drábiková je členkou hnutia OĽANO, poslankyňou Národnej rady a verejnosť ju pozná aj z médií, kde zdieľa svoje poznatky z odboru.
Rodáčka z Bratislavy vyštudovala psychológiu. Magisterské štúdium ukončila diplomovou prácou so zameraním na schizofréniu a štátne skúšky absolvovala z klinickej a poradenskej psychológie. Neskôr absolvovala dva roky štúdia Katolíckej teológie v Bratislave. Postgraduálne štúdium zamerala na pastorálnu psychológiu, doktorát na sociálnu a pracovnú psychológiu.
Drábiková navyše absolvovala dva výcviky krízovej intervencie pre obete domáceho násilia a dvojročný poradenský výcvik. O nadobudnuté schopnosti sa s verejnosťou podelila vďaka rôznym prednáškam a diskusiám. V médiách sa objavila v diskusnej relácii Poradňa pre ženy. Článkami a názormi prispela pre množstvo časopisov a spravodajských portálov.
Rozvíja rómsku komunitu
Rodáčka z Košíc, Jarmila Vaňová, začínala ako predavačka priemyselného tovaru, dnes má už miesto v Národnej rade. Na detašovanom pracovisku absolvovala pedagogické minimum a následne v Prahe zložila štátnicu z rómskeho jazyka.
Jarmila Vaňová stála za výskumom bývania v rómskych komunitách. Následne pôsobila ako redaktorka v Rómskej tlačovej agentúre. Novinárstvu sa venovala aj ako redaktorka Rómskeho magazínu v RTVS. V Slovenskom rozhlase pripravovala rozhlasové relácie v rómskom jazyku. Post šéfredaktorky si vyskúšala v Rómskom mediálnom centre. V Košiciach zas učila rómsky jazyk a reálie na Konzervatóriu Jozefa Adamoviča na Exnárovej ulici. Neskôr bola aj terénnou sociálnou pracovníčkou na Luníku IX.
Zdroj: (obycajniludia.sk, wikipedia.org, DK)
Odporúčané články
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.