Ukrajina podľa Čaputovej patrí do Európskej únie a bude jej súčasťou

Ukrajina podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej patrí do Európskej únie a bude jej súčasťou. Zároveň dodala, že osobne urobí všetko preto, aby sa tak stalo čo najskôr a bude o tom aj naďalej hovoriť s ďalšími lídrami. Slovensko tiež bude podľa prezidentky pomáhať s obnovou Ukrajiny. Čaputová to uviedla vo svojom príhovore, ktorý poskytol riaditeľ Odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej. Príhovor predniesla v Kyjeve pred poslancami ukrajinského parlamentu.
Predpoludním navštívila prezidentka aj mestá Boroďanka a Irpiň neďaleko Kyjeva, v ktorých ruské jednotky útočili na civilné ciele, školy, kultúrne centrá a obytné domy a boli značne zničené raketovými útokmi a ostreľovaním. Počas svojej pracovnej cesty sa stretla aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
„Nikdy nevyjednávajme, pretože sa bojíme, ale nikdy sa nebojme vyjednávať. Všetci si želáme mier a najviac si ho želáte vy, Ukrajinci a Ukrajinky. Slovensko podporí všetky snahy o mierové urovnanie vojny, ktorú Rusko rozpútalo. Ale iba za podmienok, ktoré určíte vy, napadnutý a hrdinsky sa brániaci ukrajinský národ. Budeme vás naďalej podporovať tak, aby ste v týchto rokovaniach boli čo najsilnejší,“ zdôraznila Čaputová. Verí, že Ukrajina túto vojnu vyhrá.
Prezidentka tiež zhodnotila, že Rusko vedie vojnu proti Ukrajincom dlhodobo a nezačalo to úderom rakiet vo februári 2022, ale masívnou propagandou popierajúcou ukrajinskú štátnosť, národnú či kultúrnu identitu a jazyk. Vníma, že dehumanizácia Ukrajincov začala dávno predtým, ako ruskí vojaci napáchali vojnové zločiny v Buči či Mariupole a dávno predtým, ako “zelení mužíčkovia a ichtamnety“ vtrhli na Krym a Donbas v roku 2014. Konštatovala, že od 24. februára 2022 je jasné, že ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi nejde o kúsok Donbasu či Krym, no chce Ukrajinu zničiť, pretože je iná, keďže budovala otvorenú spoločnosť a ekonomiku, posilňovala právny štát a bojovala proti korupcii.
„Realitou je aj to, že za tých osem rokov sme ako západ neurobili dosť, aby sme Moskvu zastavili. Mnohí si mysleli, že jej postačí Krym, že Rusko sa uspokojí s časťou Donbasu. Slováci poznajú ten scenár veľmi dobre. Adolf Hitler pred začiatkom druhej svetovej vojny odkázal svetu, že slobodné a demokratické Československo nepatrí do jeho plánu novej Európy,“ pripomenula.
Čaputová priblížila, že aj keď nemôžu s Ukrajincami bojovať so zbraňou v ruke, naďalej sa chcú postarať o tých, ktorí museli pred vojnou utiecť za hranice, tak dlho, ako to budú potrebovať. Tiež chcú naďalej dodávať potrebný vojenský materiál a výstroj. „Nebudeme ticho, keď Rusko pred zrakmi celého sveta pácha vojnové zločiny. Videla som dnes, čo po sebe zanechali ruskí okupanti na predmestiach Kyjeva. Už pred mesiacom začali vašej prokuratúre a znalcom pomáhať forenzní experti a policajní technici zo Slovenska,“ uviedla prezidentka s tým, že zdokumentovanie zločinov, ktoré Rusko napáchalo na Ukrajine, má povedať, čo sa stalo a žalovať tých, ktorí to všetko spôsobili. Podľa prezidentky Slovensko pomôže Ukrajine aj s vývozom obilia a ďalších tovarov.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od diskusie o redukcii mestských častí po zatvorenie zoo. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

Na 34 košických základných školách (ZŠ) budú tento týždeň zápisy do ich prvého ročníka. Týkajú sa detí, ktoré do 31. augusta 2025 dovŕšia šesť rokov a dosiahnu školskú spôsobilosť. Takisto platia aj pre deti, u ktorých nastal odklad školskej dochádzky.

Matka troch detí s onkologickým ochorením čelí zložitej situácii. Napriek tomu, že jej zdravotný stav sa po nasadení cielenej liečby zlepšil, štátna zdravotná poisťovňa odmietla náklady na liek preplatiť. Prípad aktuálne preveruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.