Uznávanie dokladov o vzdelaní zo zahraničia sa od 1. júna zjednoduší
Proces uznávania dokladov o vzdelaní mimo európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania sa zjednoduší. Odstráni sa tiež požiadavka na predkladanie takzvaného potvrdenia o akreditácii v konaní o uznaní dokladu o vzdelaní tým, že sa nebude vyžadovať v tomto konaní. Ráta s tým novela koaličných poslancov o uznávaní dokladov o vzdelaní a uznávaní odborných kvalifikácií, ktorú schválil parlament začiatkom mája a účinnosť nadobudne 1. júna 2022.
V zákone sa precizuje pojem „žiadateľ s medzinárodnou ochranou“ aj o osoby, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko tak, aby bolo nepochybné, že odídenec môže požiadať o overenie dosiahnutého vzdelania, ak nemôže predložiť doklad o vzdelaní potvrdzujúci, že absolvoval vzdelávanie v štáte pôvodu.
Zdroj: (SITA, ta;gko)
Odporúčané články
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach (RÚVZ Košice) vyzýva fyzické osoby – podnikateľov, právnické osoby a fyzické osoby – občanov na vykonanie celoplošnej preventívnej deratizácie.
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Rezidentské parkovanie sa na sídlisku KVP od 1. marca nezavedie. Poslanci mestského zastupiteľstva svojim hlasovaním vyšli v ústrety petícii 1600 obyvateľov a ďalších nespokojných občanov, ktorí spochybnili pripravenosť mestskej časti spustiť nový systém. Pre tých, ktorí si už rezidentské karty na sídlisku KVP zakúpili, pripravuje Mesto Košice možnosť vrátenia peňazí alebo posunutia začiatku platnosti karty na nový termín.