Vodiči dopravnej zdravotnej služby a záchraniek stabilizačný príspevok nedostanú
Vodičov dopravnej zdravotnej a záchrannej zdravotnej služby vláda nezaradila medzi poberateľov stabilizačného príspevku. Asociácia dopravnej zdravotnej služby (ADZS) to považuje za diskriminačné.
Ako uviedla v tlačovej správe, toto rozhodnutie môže znamenať zvýšený odlev personálu dopravnej zdravotnej služby a ohroziť tak jej fungovanie. Asociácia preto vyzýva vládu a Ministerstvo zdravotníctva SR, aby urýchlene pristúpili k úprave svojho rozhodnutia a vodičov dopravnej zdravotnej aj záchrannej zdravotnej služby do skupiny oprávnených poberateľov stabilizačného príspevku zahrnuli.
„Vodiči dopravnej zdravotnej služby a záchrannej zdravotnej služby doteraz nedostali prisľúbený 350-eurový bonusový covidový príplatok. Ide pritom o skupinu menej príjmových zamestnancov v zdravotníctve. Všetky kompetentné štátne orgány ako ministerstvo zdravotníctva a financií nám prisľúbili, že sa vecou budú zaoberať,“ uviedol predseda ADZS Michal Bahelka. To, že vodičov pri výbere profesií pre stabilizačný príspevok opäť vynechali, považuje za veľmi zlé a krátkozraké rozhodnutie. Podľa neho sa tak opakuje situácia spred roka, kedy rovnako vláda „zabudla“ na vodičov sanitiek pri schvaľovaní takzvanej covidovej odmeny. Tú, aj napriek viacerým verejným prísľubom ministerstva, vodiči sanitiek stále nedostali.
Vláda schválila pre všetkých zdravotníckych pracovníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a v ambulanciách záchrannej zdravotnej služby stabilizačný príspevok vo výške 5 000 eur. Medzi 24 zdravotníckymi profesiami v nemocniciach či záchrankách, ktoré majú na príspevok nárok, sú napríklad aj nutriční terapeuti, oční optici, dentálni hygienici či logopédi. „Vodiči sanitiek, ktorí riskujú zdravie v prvej línii a sú rovnako preťažení ako iní zdravotnícki pracovníci, však v zozname chýbajú,” upozornila ADZS. Dopravné aj záchranné zdravotné služby spolu evidujú približne 1 200 vodičov, dopravná zdravotná služba mesačne prepraví v rámci Slovenska zhruba 150-tisíc pacientov.
Zdroj: SITA, dm
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.