VOĽBY sú za dverami. Ako správne odvoliť?
Do predčasných parlamentných volieb ostávajú už iba dva dni. Ak nechcete nechať prepadnúť váš hlas z dôvodu nevedomosti správneho postupu volenia alebo chybám z nepozornosti, prečítajte si krátky postup, ako správne odvoliť.
Priebeh vo volebnej miestnosti
- Vo volebnej miestnosti sa preukážete občianskym preukazom, na základe ktorého vám volebná komisia vydá hlasovacie lístky a prázdnu obálku. Následne sa musíte odobrať za plentu, kde je možné upraviť hlasovací lístok.
- Za plentou si vyberiete toho kandidáta, ktorému ste sa rozhodli odovzdať svoj hlas.
- Hlasovací lístok následne vhodíte do volebnej schránky.
- Ak dôjde počas krúžkovania ku chybe na hlasovacom lístku, volič musí lístky vrátiť a komisia mu vydá nové. Nepoužité alebo zle upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov. Inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu hrozí sankcia 33 eur.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Odbehnite si odvoliť. Pre maratóncov bude zriadená volebná miestnosť
Ak bol voličovi na jeho žiadosť vydaný hlasovací preukaz, predloží podľa rezortu spolu s občianskym preukazom aj predmetný hlasovací preukaz. Ten mu následne okrsková volebná komisia odoberie. Volebná komisia vzápätí zakrúžkuje poradové číslo voliča v zozname voličov a vydá voličovi hlasovacie lístky a prázdnu obálku, opatrenú odtlačkom úradnej pečiatky obce. Za nesprávne upravené hlasovacie lístky vydá okrsková komisia voličovi iné.
Infolinka pre voličov
Infolinku k parlamentným voľbám zriadilo ministerstvo vnútra a funguje každý deň od 7:30 do 15:30 hod. V deň volieb, v sobotu 30. septembra, bude k dispozícii od 7:00 do 22:00 hod. Infolinka je dostupná na telefónnych číslach: 02/4859 2317 a 02/4859 2312. Určená je výhradne pre voličov.
V deň volieb bude pre volebné komisie nižších stupňov a pre voličov k dispozícii aj infolinka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán na telefónnom čísle 02/4859 2020.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Vstup na Verejný cintorín bude na pár dní obmedzený
Zdravotne znevýhodnení voliči
Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie, alebo preto, že nemôže čítať alebo písať a oznámi pred hlasovaním túto skutočnosť okrskovej volebnej komisii, má podľa rezortu vnútra právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, aby podľa jeho pokynov upravila hlasovací lístok a vložila do obálky. Takouto osobou však nemôže byť člen okrskovej volebnej komisie.
Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má podľa rezortu vnútra právo požiadať obec a v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky, a to len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.
Zdroj: SITA (ma, sa)/NM
Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.