Slovensku hrozia pokuty, ak nebude rezort školstva riešiť situáciu žiakov z marginalizovaných komunít
Slovensku hrozia pokuty, ak nebude rezort školstva riešiť situáciu žiakov z marginalizovaných komunít. Bývalý minister školstva Branislav Gröhling (SaS) navrhol štyri kroky, ktoré by ministerstvo malo urobiť. Považuje za potrebné zaviesť definíciu segregácie, monitorovať ju na školách, pracovať s deťmi z vylúčených komunít vo veku 0 až 6 rokov i prijať katalóg podporných opatrení. Na nesprávne zaraďovanie žiakov z vylúčených komunít do špeciálnych škôl aj umelé kreovanie segregovaných tried upozorňuje Štátna školská inšpekcia aj Európska komisia. Tri z opatrení sú aj súčasťou plánu obnovy a podľa harmonogramu mali byť realizované na jeseň a v zime 2022. Strana SaS to uviedla v tlačovej správe.

„Každé dieťa bez ohľadu na pôvod by malo dostať čo najlepšie vzdelanie. Na to sa zameriavali aj projekty, ktoré sme na ministerstve realizovali, ale aj opatrenia, ktoré nás ešte len čakajú. Za najdôležitejšie opatrenie považujem hlavne pomoc s rannou starostlivosťou o deti z vylúčených komunít do 6 rokov,“ povedal Gröhling. Doplnil, že na iniciatívu je z plánu obnovy vyčlenených šesť miliónov eur. „Cieľom je pracovať s deťmi z vylúčených komunít so zapojením ich rodičov do tohto procesu, aby deti dostali dobré základy už doma, v rodine a prišli lepšie pripravené do školy,“ priblížil. Projekt mal začať v septembri tohto roka.
Gröhling považuje za kľúčové aj to, aby bol chválený takzvaný Katalóg podporných opatrení. Ten by priniesol systém podpory nadaných i znevýhodnených žiakov. Určil by tiež typ pomoci, na aký majú nárok. Spolu s katalógom prišiel i návrh na navýšenie počtu asistentov a ich automatické prideľovanie do škôl. Legislatívu pripravilo a do pripomienkového konania predložilo ešte predošlé vedenie ministerstva. Podľa plánu obnovy by mal byť termín jeho schválenia do konca decembra 2022.
Bývalé vedenie ministerstva tiež pripravilo pravidlá na predchádzanie prepadávaniu. „Veľmi ma teší, že tieto opatrenia a intenzívna podpora škôl zabrali. Je to však len začiatok. Cieľom každého z nás by malo byť, aby každé dieťa v škole uspelo, bez ohľadu na to, z akých podmienok pochádza. Iba tak dokážeme pomôcť mnohým deťom dostať sa zo začarovaného kruhu generačnej chudoby,“ povedal bývalý šéf rezortu školstva.
Zdroj: (SITA, kh, kl)
Odporúčané články

Mestské lesy Košice a.s. upozorňujú verejnosť na dočasné obmedzenia turistiky v lesoparku v dôsledku nepriaznivého počasia. V uplynulých dňoch došlo k pádu stromu na turistickú útulňu na Kráľovej studni, ktorá je až do odvolania uzatvorená.

Zoologická záhrada Košice vstúpila do hlavnej letnej sezóny s viacerými novinkami, ktoré ešte viac pozdvihnú návštevnícky zážitok. Medzi najvýznamnejšie patria unikátna voliéra pre dravce, jediná svojho druhu na Slovensku, a nové detské ihriská. Najrozsiahlejšia ZOO v strednej Európe sa zároveň môže pochváliť aj mimoriadne úspešným chovom, tento rok sa chovatelia a návštevníci tešili zatiaľ zo 168 mláďat.

Rudolf Schuster (91), prvý demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky a bývalý primátor mesta Košice, na Valnom zhromaždení Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) tvrdo kritizoval neodborné zásahy do vodohospodárstva a mediálne útoky na VVS zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Každý je dnes odborníkom vo všetkom. Neodborníci by nemali hovoriť do odborných vecí,“ vyhlásil. Tvrdenia NKÚ, najmä jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho, o údajnej skrytej privatizácii VVS odborná verejnosť opakovane označila za klamstvá, zavádzanie a politikárčenie. Schuster zdôraznil dôležitosť odbornosti, efektívneho hospodárenia vodární a využitia eurofondov na ochranu vodných zdrojov v čase klimatických zmien.