Slovensku patrí vo svetovom rebríčku inovácií 37. miesto

Slovensku patrí vo svetovom rebríčku inovácií aktuálne 37. miesto. Ako informuje Úrad priemyselného vlastníctva SR, na túto pozíciu sa v Globálnom inovačnom indexe 2021 posunulo po piatich rokoch konštantného klesania z 39. priečky. Rebríček zverejňuje Svetová organizácia duševného vlastníctva. Svetové ekonomiky v ňom zoraďuje podľa ich inovačných schopností na základe 80 kritérií rozdelených do inovačných vstupov a výstupov.
„Medzi silné stránky Slovenska patria ekologická udržateľnosť, environmentálna výkonnosť, dovoz a vývoz špičkových technológií ale aj podiel úžitkových vzorov na HDP. Na druhej strane, index radí k slabým stránkam komplikovanosť začatia podnikania, investície veľkých korporácií do výskumu a vývoja a tiež spoluprácu univerzít s priemyslom v tejto oblasti,“ komentoval výsledky predseda úradu Matúš Medvec. Vo svete inovácií pritom naďalej vedú Švajčiarsko, Švédsko, USA a Veľká Británia, pričom po prvý raz sa zaradila do prvej päťky Kórejská republika.
Tohtoročný Globálny inovačný index ukazuje, že napriek obrovskému vplyvu pandémie COVID-19 preukázali mnohé odvetvia pozoruhodnú odolnosť. Týkalo sa to najmä tých, ktoré prijali digitalizáciu, technológie a inovácie. Vplyv krízy v jednotlivých odvetviach je pritom veľmi nerovnomerný. Firmy pôsobiace v oblasti informačných a komunikačných technológií, farmaceutickom priemysle a biotechnológií výrazne navýšili svoje investície v oblasti výskumu a vývoja a firmy z oblastí silne zasiahnutých opatreniami na obmedzenie ako doprava a cestovanie podstatne znížili svoje výdavky.
Zdroj: (SITA, it;zol)
Odporúčané články

Na východe Slovenska sa v utorok (12. 9.) po prevrátení kolesového nakladača zranil 44-ročný muž. Informuje o tom prešovská polícia na svojej sociálnej sieti.

Pred týždňom v pondelok (14.8.) dopoludnia ktosi vošiel do interiéru jedného z rodinných domov v obci Slovenské Nové Mesto.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa rozhodla opätovne posilniť kapacitu vybraných vlakov na medzinárodnej linke medzi Košicami a Mukačevom. Zdôvodnila to pokračujúcim zvýšeným záujmom o cestovanie najmä študentov z Ukrajiny žijúcich na Slovensku.