Slovenský Dômyselný Rytier don Quijote de la Mancha získal svetové ocenenie Red Dot
Kniha Dômyselný rytier don Quijote de la Mancha z vydavateľskej dielne Spolku svätého Vojtecha získala ako jediný slovenský produkt prestížne svetové ocenenie Red Dot Award 2022 v kategórii komunikačný dizajn.
Najprekladanejšie dielo španielskej literatúry autora Miguela de Cervantesa Saavedru vyšlo minulý rok ako výpravná ilustrovaná publikácia v jednom zväzku. Veľkoformátová publikácia má subtílny grafický i typografický dizajn, ktorý dáva vyniknúť vtipným ilustráciám. Autorom grafického návrhu publikácie je štúdio grafického dizajnu Pergamen, pod ilustrácie sa podpísal akademický maliar Miroslav Cipár.
Do súťaže Red Dot Award tento rok prihlásili tvorcovia z tridsiatich krajín sveta spolu 3 647 dizajnérskych projektov. Najlepšie z nich vybrala 24-členná odborná porota a až do 15. januára 2023 budú vystavené v Múzeu komunikácie v Berlíne. Ocenené diela a dizajnérov predstavili na konci októbra na slávnostnom galavečeri v Koncertnom dome v Berlíne. Ceny za dizajn odovzdali v troch hlavných kategóriách – produktový dizajn, komunikačný dizajn a dizajnový koncept.
Riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík ocenenie vníma predovšetkým ako poctu akademickému maliarovi Miroslavovi Cipárovi, ktorý bol umelcom svetového formátu a vydania knihy sa už nedožil. „Dizajnový Oscar“ je podľa neho potvrdením vysokej úrovne slovenského knižného dizajnu. Za posledných päť rokov uspela v celosvetovej konkurencii už štvrtá publikácia Spolu svätého Vojtecha, tento rok ako jediná zo Slovenska. Prvou knihou bol Goetheho Faust s veľmi bohatou a rôznorodou štruktúrou textu, druhou Božská komédia s veršovaným textom a ďalšou Svätovojtešská Biblia v roku 2017.
„Don Quijote má najjednoduchšie štruktúrovaný text a s dizajnom predchádzajúcich kníh ho prepája použité písmo, formát a široké margá, ktoré sme využili na priebežné poznámky,“ povedal kreatívny riaditeľ a dizajnér Pergamenu Juraj Demovič. Zároveň vyzdvihol výnimočný prínos maliara Miroslava Cipára. Ako povedal, Cipán každú knihu ilustroval iným štýlom a predsa celá séria „pekne drží pokope“.
Zdroj: SITA, ta, ma
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.