Slovenský kras oslavuje 20 rokov od svojho založenia
Národný park Slovenský kras oslavuje 20 rokov od svojho založenia. Je to druhý najmladší a štvrtý najväčší národný park na Slovensku. Informuje o tom Odbor komunikácie Štátnej ochrany prírody v tlačovej správe. Súčasťou Slovenského krasu sú jaskyne a priepasti, dnes je ich známych viac ako 1 350. Veľkým bohatstvom je tiež krasová voda, ktorá vyviera vo forme krasových prameňov na údoliach planín a zásobuje pitnou vodou okolité mestá a obce.
Územie národného parku je zároveň jedným z najvýznamnejších oblastí pre výskyt netopierov v rámci strednej Európy. „Na území národného parku bol počas zimného obdobia doposiaľ potvrdený výskyt 23 druhov netopierov. Ich celková početnosť v rámci monitorovaných priestorov sa pohybuje okolo 60-tisíc až 75-tisíc jedincov, pričom medzi najpočetnejšie druhy patria večernice malé, podkováre malé, netopiere obyčajné, lietavce sťahovavé a netopiere ostrouché,” uviedol riaditeľ správy národného parku Slovenský kras Ján Kilík.
Prvé zmienky o ochrane daného územia boli zaznamenané v roku 1925, keď bola zriadená čiastočná rezervácia Jasovské jaskyne s výmerou 200 hektárov. Postupne boli vyhlasované ďalšie chránené krajinné časti a v roku 1973 vyhláškou Ministerstva kultúry vznikla Chránená krajinná oblasť Slovenský kras. Zvýšením stupňa ochrany z chránenej krajinnej oblasti na národný park v roku 2002 boli vytvorené podmienky pre ucelenú a účinnejšiu ochranu územia aj na národnej úrovni. V roku 1977 bolo územie Slovenského krasu zaradené do medzinárodnej siete biosférických rezervácií v rámci programu UNESCO Človek a biosféra (MaB). V roku 1995 boli jaskyne Slovenského krasu a priľahlého Aggteleckého krasu v Maďarsku zapísané do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Zdroj: (SITA, gko;bfe)
Odporúčané články
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.
Dobrá správa pre vodičov v Košiciach! Na Ceste na Bankov, ktorá bola v uplynulých mesiacoch čiastočne uzavretá kvôli stavebným prácam, sa včera popoludní obnovila obojsmerná premávka.