Slovenským vedcom sa podarilo vyvinúť a otestovať účinnú liečbu babeziózy
Slovenským veterinárnym lekárom a vedcom sa podarilo vyvinúť a otestovať účinnú liečbu babeziózy. Ide o závažnú a potenciálne život ohrozujúcu infekciu psov, ktorú prenášajú kliešte. Ako priblížila hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková, liečba spočíva v podávaní kombinácie troch liečiv. Nová liečba, ktorá úspešne eliminovala parazitémiu – prítomnosť parazitov v krvi u psov chronicky infikovaných, jednobunkovým krvným parazitom Babesia gibsoni – pôvodcom babeziózy je výsledkom spolupráce vedkýň z Parazitologického ústavu SAV a veterinárnych lekárov z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
„Psom bola nasadená kombinovaná liečba, ktorá upravila hematologické a biochemické parametre u infikovaných zvierat na referenčné rozmedzie už za 14 dní a až do 720. dňa po zahájení liečby sme u psov nezistili žiadne relapsy (návraty) ochorenia. Zároveň sme počas liečby a následného monitorovania nezaznamenali žiadne zjavné nežiaduce účinky novo vyvinutej terapie,“ vysvetlila Bronislava Víchová z Parazitologického ústavu SAV. Parazitologička podotkla, že doteraz sa v liečbe babeziózy psov používalo mnoho liekov, ale úplné odstránenie parazitémie nebolo dokázané. Dodala, že okrem toho sa pozorovali časté recidívy a počas liečby sa vyskytovali nežiaduce účinky.
Gáliková uviedla, že babezióza psom môže spôsobiť anémiu. „V Európe je za najbežnejší parazit zodpovedný za toto ochorenie považovaná Babesia canis. V roku 2016 bol však na Slovensku identifikovaný aj ďalší pôvodca babeziózy – parazit Babesia gibsoni, spôsobujúci závažnejšiu, chronicky prebiehajúcu formu ochorenia, na ktorú terapia používaná proti Babesia canis neúčinkuje,“ ozrejmila hovorkyňa.
Zdroj: (SITA, su;adz;jme)
Odporúčané články
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.