Sľúbené štipendiá mnohí vysokoškoláci nedostali. V čom bol problém?
Až 1 400 študentov slovenských vysokých škôl získalo nárok na štipendium vo výške 9 000€. K vyplácaniu malo dôjsť už v septembri 2022, avšak mnohí študenti štipendium nedostali ani do konca roka.

Naša redakcia na základe tejto problematiky kontaktovala Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, aby objasnila príčinu oneskorenia vyplácania finančných prostriedkov, ale aj plány do budúceho akademického roka. O štipendium pre talentovaných stredoškolákov bude totiž možné požiadať aj tento rok.
V čom bol problém?
Proces vyplácania finančných prostriedkov ovplyvnil v najväčšej miere časovo a kapacitne náročný proces overovania žiadostí. Podľa slov ministerstva sa neočakávalo tak vysoké množstvo žiadostí. Ďalším problémom, ktorý zapríčinil oneskorenie, boli prípady zanechania štúdia či prestupy medzi fakultami a univerzitami, chyby v žiadostiach či ďalšie iné podnety zo strany žiadateľov. Na tieto situácie sa vraj nedalo vopred pripraviť.
Nastavenie nového ročníka je už v tejto chvíli aktívne pripravované a kompetentné orgány nastavujú všetky procesy tak, aby sa v budúcom akademickom roku vyvarovali zdĺhavému vyplácaniu. O zmenách, ktoré nastanú, bude MŠVVaŠ SR v najbližšom období informovať.
VIAC SA DOČÍTATE: Talentovaní maturanti majú nárok na štipendium vo výške 9 000€
Pre koho je štipendium určené?
Štipendium je určené pre najtalentovanejších absolventov stredných škôl, ktorí majú záujem pokračovať v štúdiu na vysokej škole v SR v dennej forme štúdia. O štipendium sa mohli uchádzať študenti z dvoch skupín, a to:
- najväčšie talenty spomedzi slovenských maturantov (do úvahy sa brali súťaže, výsledky počas SŠ, diplomy, zahraničné ocenenia…), z tejto skupiny získalo štipendium 1 000 slovenských študentov,
- nadpriemerní študenti, ktorí sú zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo patria do špecifických znevýhodnených skupín, z tejto skupiny získalo štipendium 400 slovenských študentov.
O štipendium museli maturanti požiadať ešte v máji 2022. Na základe tejto žiadosti sa študenti umiestňovali v zozname podľa uvedených aktivít a výsledkov. Odmenených bolo celkovo 1 400 študentov.
(NM)
Odporúčané články

Najväčší košický adventný veniec zdobí Hlavnú ulicu. Na jeho čestné miesto, v priestore pred Urbanovou vežou, ho vo štvrotk (23. 11.) usadili pracovníci zo Správy mestskej zelene v Košiciach (SMsZ).

Výpoveďou poľského znalca v utorok (21. 11.) pokračovalo na Okresnom súde v Spišskej Novej Vsi pojednávanie v súvislosti s pádom rozostavaného mosta pri obci Iliašovce.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka venuje prípadu samovraždy žiaka základnej školy v Parchovanoch na východnom Slovensku mimoriadnu pozornosť, pričom vyšetrovanie šikany, kyberšikany a násilia páchaného na deťoch je jednou z jeho priorít. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa prokuratúry Zuzana Drobová.