Smart karanténa funguje na ďalších priechodoch, Google aplikáciu už schválil
Testovacia prevádzka tzv. smart karantény, ktorú štát spustil v sobotu (23. 5.) na hraničnom priechode Petržalka – Berg, funguje od nedeľného popoludnia už aj na slovensko-českom priechode Drietoma – Starý Hrozenkov a slovensko-rakúskom priechode Jarovce – Kittsee. Postupne sa budú pripájať aj ďalšie hraničné priechody.
Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Barbara Túrosová.
Aplikácia sa dá naďalej používať len na mobiloch s operačným systémom Android. Spoločnosť Google ju už schválila. „Do iPhonu bude možné aplikáciu stiahnuť až po jej schválení spoločnosťou Apple,“ poznamenala hovorkyňa. Upozornila, že fungujúca aplikácia je naďalej podmienkou prechodu cez hranice.
Funguje bez výrazných ťažkostí
Od sobotného večera do nedele do 15.00 hod. podľa Túrosovej využilo možnosť stráviť povinnú karanténu v domácej izolácii približne 170 repatriantov. Dodala, že ich počet každou chvíľou stúpa. „Podľa štatistík, ktoré má k dispozícii permanentný krízový štáb, viac ako 90 percentám ľudí na hraniciach aplikácia funguje bez výrazných ťažkostí. Tieto čísla podrobne monitorujeme a vyhodnocujeme,“ doplnila hovorkyňa. Pri individuálnych technických problémoch pomáhajú polícii na hraniciach aj dobrovoľníci.
Osoby, ktoré vstúpili na územie SR od 22. mája od 20.00 hod. a majú aktivovanú mobilnú aplikáciu, môžu ísť do domácej karantény na 14 dní. „Zároveň osoby, ktoré prišli od 22. mája po 20.00 hod. a boli prevezené do štátnej karantény, budú môcť po nainštalovaní a aktivovaní aplikácie dokončiť povinnú karanténu doma,“ pripomenula hovorkyňa.
(TASR)
[ad][/ad]Odporúčané články

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje verejnosť na falošnú facebookovú stránku s názvom Verejná doprava v Košiciach, ktorá podľa podniku šíri zavádzajúce informácie o bezplatnej doprave a fiktívnej karte “Mestská karta Košice”.

Inteligentné zariadenia dnes riadia osvetlenie ulíc, teplotu v budovách, senzory v továrňach a mnohé ďalšie systémy. Práve tieto zariadenia však môžu byť vstupnou bránou pre kybernetické útoky. Preto vládna jednotka CSIRT, pôsobiaca pod gesciou Sekcie kybernetickej bezpečnosti Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, otvorila v Košiciach nové Laboratórium hardvérovej a dátovej analýzy. Odborníci tu budú skúmať zraniteľnosti moderných technológií a pomáhať pri riešení kybernetických incidentov.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) začína s modernizáciou obojsmerných električiek typu KT8D5. V uplynulých dňoch podpísal čiastkovú zmluvu o dielo na modernizáciu prvej z celkovo deviatich električiek.