Smutný pohľad na Ružín, vodná nádrž vysychá (FOTO)
V posledných mesiacoch trápi obyvateľov Košíc a okolia extrémne teplo a sucho. Klimatická zmena sa prejavuje však najmä v prírode a výnimkou nie sú ani rieky. Ako sme vás minulý mesiac informovali, nepriaznivým obdobím si prešla aj rieka Bodva, ktorá prednedávnom na istý čas vyschla. Ďalšou v poradí sa však stala o niekoľko stovák väčšia priehrada Ružín, ktorá sa nachádza v kritickom stave.
Pravdepodobne v dôsledku sucha a extrémnych teplôt sa postupne vytratila voda vo vodnej nádrži Ružín. Ako môžete vidieť na fotografiách, na Ružín je iba smutný pohľad. Voda v nádrži sa vyparila.
Tento stav však využilo občianske združenie Save Nature by Čivas a občianske združenie Ružínska priehrada. Vo vzájomnej spolupráci priložili v nedeľu (14. 8.) ruky k dielu a vyzbierali odpad z časti, ktorá je na prvý pohľad vyschnutá, no dobrovoľníkom dali zabrať bahnité miesta, do ktorých sa zabárali. Odpad, ktorý by tak zostal na dne nádrže, je už vďaka nim vyzbieraný. Ako uvádza občianske združenie Ružínska priehrada na svojej facebookovej stránke, išlo o 5-ročný odpad. Zistili to podľa dátumu na plechovke. Počas tejto akcie vyzbierali 2 kusy veľkých tašiek a 80 mechov.
AKTUALIZOVANÉ.
Ku katastrofickému stavu sa vyjadril aj starosta obce Margecany, Igor Petrik. ,,S určitosťou viem povedať, že potoky, ktoré sú v našom katastri niektoré vyschli a ostatné majú tiež extrémne nízku výdatnosť,” približuje situáciu. Pýtali sme sa aj na to, či obec podstupuje nejaké kroky k náprave situácie. Starosta nám uviedol, že Združenie miest a obcí Hnileckého regiónu zaslalo na Slovenský vodohospodársky podnik š.p. žiadosť o zmenu prevádzkového poriadku vodnej stavby Palcmanská Maša. ,,V prílohe, kde už v roku 2020 sme deklarovali, že je potrebné zmeniť manipulačný poriadok na Palcmanskej Maši, čo by potencionálne zvýšilo prítok Hnilca do Ružínskej priehrady,” doplnil.
AKTUALIZOVANÉ.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) eviduje na celom území Slovenska nižší stav riek a vodných plôch. Jedným z cieľov MŽP je zamedziť aby sa z krajiny odplavovala voda. ,,Pred rokom schválila (vláda – pozn. redakcie) Akčný plán pre implementáciu Stratégie adaptácie SR na zmenu klímy (NAP). Plán obsahuje opatrenia na zmiernenie dôsledkov sucha – zdôrazňuje potrebu dodržiavať princípy udržateľného hospodárenia s vodou v krajine, zabezpečenie dostatku vody pre flóru a faunu počas extrémnych prejavov sucha; na zvyšovanie retenčnej schopnosti pôdy (napr. zasakovacie pásy, obnova mokradí, zvýšenie obsahu organickej hmoty v pôde, obmedziť ťažkú agromechanizáciu, podpora zelenej infraštruktúry, zmena veľkoplošných systémov hospodárenia na pôde na prírode bližšie maloplošné a kombinované systémy); hospodárenie s vodou v lesoch, zvyšovanie ich stability a odolnosti voči suchu a vystaveniu možných požiarov,” uviedlo pre našu redakciu MŽP.
Rovnako tak ministerstvo spomína reformu lesov, ktorá vo veľkej miere prispieva k tomu aby malo Slovensko zdravé a odolné lesy a ekosystémy s bohatou diverzitou.
(jl)
Galéria
Odporúčané články
Pre všetkých, ktorí cestujú vlakom po Slovensku, prichádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s prelomovým pilotným projektom. Odteraz budú vnútroštátne cestovné lístky dostupné aj na vybraných pobočkách Slovenskej pošty.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.