Sovietska technika sa stáva rizikovou, Slovensko rokuje o zabezpečení vzdušného priestoru
Ruská, respektíve sovietska technika, ktorú Slovensko používa, sa po agresii Ruskej federácie na Ukrajine stáva veľmi rizikovou. Štát preto rokuje so svojimi partnermi o zabezpečení vzdušného priestoru. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to povedal počas tlačovej konferencie s belgickým premiérom Alexandrom De Croom.
„Táto postsovietska technika nie je udržateľná bez ruských dodávok a, samozrejme, tie v tomto momente už ani nechceme. Verím v to, že rýchlo dospejeme k nejakému riešeniu, ktoré zabezpečí bojovými lietadlami náš vzdušný priestor,“ vyhlásil Heger. Dodal však, že o rokovaniach má aj konkrétne informácie, chcel však, aby ich predstavil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) po ich skončení.
SR používa stíhačky Mig-29, ktoré na letisku Sliač zabezpečujú technici z Ruska. Má to tak byť dovtedy, kým nedorazia americké stíhačky F-16.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články
Motoristi v našom meste môžu už niekoľko dní využívať kvalitnejšie cesty. V uplynulých dňoch sa dokončili ďalšie súvislé opravy ciest a priľahlých chodníkov, ktoré počas uplynulých troch mesiacov prebiehali v metropole východu.
V novembri sme priniesli článok, v ktorom pedagógovia základných a stredných škôl opisujú nedostatok učiteľov v školách, kde pôsobia. Pýtali sme sa magistrátu aj KSK, ako plánujú tento vypuklý problém riešiť. Mesto v novoprijatom dokumente pomenúva ambície a procesy, ktorými chce zlepšiť školstvo vo svojej pôsobnosti. Kraj sa snaží prepájať školy s odborníkmi z praxe.
Medzi Bratislavou a Košicami spustili nové letecké spojenie. Prvý let smeroval z hlavného mesta do metropoly východu, následne lietadlo s cestujúcimi z Košíc smerovalo do Bratislavy. Odštartovala tak vnútroštátna linka, ktorá prepojí dve najväčšie mestá na Slovensku. Linka bude lietať deväťkrát týždenne, cestujúcich odvezie moderný Airbus A321. Jeho kapacita je 239 sedadiel. Obsadenosť prvého letu z Košíc dosiahla 97 percent, letieť sa ním chystalo 233 cestujúcich.