Splnomocnenkyňou vlády pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia bude Anna Záborská

Splnomocnenkyňou vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia bude poslankyňa Národnej rady SR Anna Záborská (OĽaNO). Schválil to vládny kabinet Eduarda Hegera (OĽaNO) na svojom dnešnom rokovaní. Splnomocnenec vykonáva svoju funkciu bez nároku na odmenu.
Vláda vytvorila nový post vládneho splnomocnenca na základe svojho programového vyhlásenia vlády. V ňom uviedla, že si uvedomuje rastúcu závažnosť problému porušovania slobody myslenia, svedomia a náboženstva vo svete. Preto plánuje aktívne podporiť participáciu na aktivitách medzinárodného spoločenstva cez Medzinárodnú alianciu pre podporu náboženskej slobody.
V rámci svojej pôsobnosti splnomocnenec pracuje na systémových opatreniach s cieľom ochrany posilnenia slobody vierovyznania alebo presvedčenia a buduje osvetu na Slovensku. Napríklad v oblasti prínosu cirkví a náboženských spoločností pre občiansky a spoločenský život či potreby medzináboženského dialógu a prevencie náboženského extrémizmu. Úlohou splnomocnenca je monitorovať aktuálnu situáciu v oblasti dodržiavania slobody vierovyznania alebo presvedčenia. Tiež systematicky skúma možnosti využitia ďalších nástrojov adresnej pomoci komunitám prenasledovaným pre vierovyznanie alebo presvedčenie vo svete a rozvíja ich.
Záborská absolvovala štúdium v roku 1972 na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine. Za poslankyňu NR SR bola prvýkrát zvolená v roku 1998 a na tejto pozícii ostala až do roku 2006. Od roku 2004 do 2019 bola poslankyňou Európskeho parlamentu a v roku 2020 sa opäť stala poslankyňou Národnej rady SR. Záborská vo svojom životopise uviedla, že bola spoluautorkou niekoľko desiatok rezolúcií EP, ktoré protestovali proti prenasledovaniu kresťanov a príslušníkov iných náboženstiev v mnohých krajinách.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články

Mesto Košice získalo stavebné povolenie na modernizáciu kompostárne v Bernátovciach pri Košiciach. Tá sa nachádza sa v areáli škôlky okrasných drevín Záhrady Bernátovce, ktorú prevádzkuje Správa mestskej zelene v Košiciach. V súčasnosti kompostáreň dokáže spracovať šesťtisíc ton biologicky rozložiteľného odpadu ako je tráva, konáre, lístie a zemina.

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

Ladislav Miko v ďalšej časti KOŠICE: PODCAST predstavuje Košičana Dávida Zbojka, ktorý veľkú časť roka trávi v zahraničí v Dubaji.