Spoločný projekt má zvýšiť povedomie pri znižovaní úmrtnosti vtáctva
Základom úspechu zmiernenia negatívneho dopadu ľudskej činnosti na populácie voľne žijúceho vtáctva je medzinárodná výmena skúseností.

Cieľom projektu Zvýšenie povedomia o znižovaní úmrtnosti voľne žijúcich živočíchov spôsobenej človekom je spojiť odborníkov na ochranu vtáctva, zástupcov štátnych inštitúcií, miestnych úradov životného prostredia a prevádzkovateľov energetických sietí zo Slovenska, Maďarska a Českej republiky. Pri ochrane vtáctva pred ľudskou činnosťou je dôležité spoločné úsilie susedných krajín, pretože vtáctvo nepozná hranice. Projekt je spolufinancovaný prostredníctvom Medzinárodného vyšehradského fondu, jeho poslaním je rozvíjať myšlienky trvalo udržateľnej regionálnej spolupráce v strednej Európe. Informovala o tom v tlačovej správe manažérka pre komunikáciu Ochrany dravcov na Slovensku Eva Horková.
Slovensko má popredné znalosti v problematike nárazov vtáctva do elektrických vedení a ich riešenie. Nárazy predstavujú aj vážny problém pre energetické spoločnosti, pretože spôsobujú lokálne výpadky elektrického prúdu.
„Sme radi, že sa nám spolu s partnermi z Českej ornitologickej spoločnosti a Maďarskej organizácie pre ornitológiu a ochranu prírody podarilo prepojiť kľúčových odborníkov venujúcim sa tejto téme, nakoľko výmena skúseností z praxe je veľmi dôležitá. Za účelom nadviazania spolupráce sa koncom októbra 2022 stretli odborníci zo Slovenska, Maďarska a Česka v rámci medzinárodného workshopu zameraného na zníženie mortality vtákov na elektrických vedeniach. V rámci workshopu boli predstavené poznatky jednotlivých krajín v danej problematike, najnovšie dáta k mortalite vtákov na elektrických vedeniach, skúsenosti energetických spoločností pri ochrane vtákov a prezentované boli aj nové trendy v ošetrovaní rizikových typov stĺpov a úsekov elektrických vedení pred zásahmi prúdom a nárazmi. Veľkým prínosom bola účasť projektantov a vývojárov dronov a nových typov odkloňovacích prvkov na ochranu vtáctva pred nárazmi do elektrických vedení,“ uvádza z Ochrany dravcov na Slovensku Marek Gális.
Za posledné roky boli vytvorené nové typy ochranných prvkov, zlepšili sa ich kvalitatívne parametre, energetické spoločnosti inovovali štandardy a postupy, všetko v prospech ochrany voľne žijúcich vtákov.
Zdroj: (SITA, DSe, kg)
Odporúčané články

Košický samosprávny kraj (KSK) sa pripravuje na ohlásený príchod investora Volvo Cars. Do roku 2027, kým automobilka spustí plánovanú výrobu elektronických automobilov vo Valalikoch, potrebujú župa, mestá aj obce splniť niekoľko podmienok.

V Košiciach v priebehu budúceho týždňa presmerujú dopravu v úseku od ulice Pri Krásnej po križovatku pri OC Kaufland na rekonštruovanej Slaneckej ceste v mestskej časti Nad jazerom do nových jazdných pruhov.

Od 1.júna 2023 dôjde k úprave cien cestovných lístkov v MHD, okrem zmien v cenovom výmere lístkov a poplatkov prinesie nová Tarifa aj bezplatnú prepravu pre darcov krvi s trvalým pobytom Košice-okolie.