Spotreba piva na Slovensku klesá, za tridsať rokov sa prepadla o štvrtinu
Spotreba piva na Slovensku postupne klesá. Kým ešte pred tridsiatimi rokmi sa pohybovala tesne pod hranicou 100 litrov alebo dvesto veľkých pív na jedného obyvateľa za rok, aktuálne je podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) o vyše štvrtinu nižšia. Každý Slovák tak vlani vypil v priemere 69,4 litra, čo bolo o 7 pollitrov piva menej ako rok predtým. Minulý rok sme pritom za pol litra svetlej čapovanej „desiatky“ zaplatili v priemere 1,3 eura. Pred desiatimi rokmi to bolo len 0,9 eura. Cena fľaškového 10 aj 12-stupňového piva však zostala približne rovnaká.
„Najnižšiu spotrebu zlatistého nápoja na obyvateľa dosiahlo Slovensko v roku 2016, kedy každý občan SR bez rozdielu veku skonzumoval v priemere približne 68 litov piva. Minuloročná spotreba bola tak tretia najnižšia v novodobých dejinách, teda od roku 1990,“ uviedol riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR Róbert Vlačuha. Napriek klesajúcej spotrebe však výroba piva na Slovensku počas minulého roka medziročne vzrástla. V porovnaní s rokom 2019 sa zvýšila celková produkcia alkoholického piva o 24,4 % a nealkoholického piva o 15,8 %.
Pivovary na Slovensku vlani vyrobili a predali vyše 203 miliónov litrov alkoholického piva, produkcia vrátane výroby na sklad a ďalšieho spracovania bola ešte o 17 % vyššia. Súčasne producenti piva vyrobili a predali aj 9 miliónov litrov nealkoholického piva. Časť domácej spotreby ale pokrýva aj dovoz. Na Slovensko sa uplynulý rok priviezlo spolu 176 miliónov litrov alkoholického a 12,3 milióna litrov nealkoholického piva. Najčastejšie sa dováža pivo vyrobené v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Slovinsku a v Nemecku.
Zdroj: (SITA, qq;zol)
Odporúčané články
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.