V centre Košíc sa bude jazdiť TRIDSIATKOU
Do konca tohto týždňa bude v Starom Meste vytvorená zóna, kde bude najvyššou povolenou rýchlosťou 30 km/h. Dnešným dňom (18. 9.) sa začalo s osádzaním dopravných značiek a doplnením značiek pre pešiu zónu.

Obmedzenie rýchlosti v Centrálnej mestskej zóne patrí k aktivitám Mesta Košice v rámci Európskeho týždňa mobility 2023. V roku 2023 sa kampaň zameriava na zníženie energetických nákladov a spotreby v oblasti dopravy, aby sa zabezpečila udržateľná a efektívna mobilita.
Stratégia rozvoja dopravy a dopravných stavieb mesta Košice (SRD) spolu s Plánom udržateľnej mobility mesta Košice (PUM) vymedzujú potreby mesta v rámci dopravnej infraštruktúry.
„V rámci SDR, ktorá bola jednomyseľne schválená Mestským zastupiteľstvom minulý rok, sme navrhli pravidlá a lokality pre zavádzanie opatrení ako tzv. zón 30, obytných, resp. peších zón, formou zdieľaného priestoru alebo zjednosmernenia ulíc. Stratégia počíta aj s tzv. oblasťami s upokojenými komunikáciami nachádzajúcimi sa v obytných zónach, kde sa takisto plánuje zníženie maximálnej povolenej rýchlosti na 30 km/hod. Na tento účel boli vytipované obslužné cesty najmä vo vnútri sídlisk. Konkrétny plán zavádzania do praxe bude závisieť od podnetov obyvateľov alebo starostov mestských častí,“ informoval riaditeľ magistrátu mesta Košice, Marcel Čop.
V ktorých lokalitách sa znižuje rýchlosť?
Cieľom je zvýšenie bezpečnosti účastníkov cestnej premávky, zlepšenie podmienok pre cyklistov a redukcia tranzitnej dopravy. Zóny, v ktorých bude maximálnou povolenou rýchlosťou 30 km/h v sebe zahŕňajú nasledovné ulice v cente:
- Kováčska,
- Mäsiarska,
- Vodná,
- Orlia,
- Štefánikova (horná časť nad korytom bývalého Mlynského náhonu),
- Zbrojničná,
- Baštová,
- Alžbetina,
- Poštová,
- Vrátna,
- Tajovského,
- Timonova,
- Grešákova,
- Murgašova,
- Bočná,
- Pribinova,
- Rooseveltova,
- Čajkovského,
- Drevený trh,
- Krmanova,
- Puškinova,
- Stará Baštová,
- Podtatranského,
- Kasárenské námestie,
- Hradbová,
- Dominikánske námestie,
- Mojmírova.
Galéria


Zóna pre peších aj v iných lokalitách
Aby sa zabezpečilo upokojenie dopravy v Centrálnej mestskej zóne, budú sa doplňovať značenia pešej zóny v jej terajšej podobe. Na základe toho bude povolený vjazd len zásobovacím vozidlám, výlučne v noci a ráno medzi 22.00 – 9.00 hod.
Pešia zóna bude vyznačená aj v lokalitách ako:
- Františkánska,
- Poštová,
- Biela,
- Uršulínska,
- Univerzitná,
- Alžbetina,
- Hrnčiarska,
- Zvonárska,
- Vrátna,
- Štúrova,
- na Námestí Osloboditeľov.
Ako to bude s cyklistami?
Jazda v pešej zóne bude cyklistom umožnená len maximálnou rýchlosťou 10 km/hodinu a ich povinnosťou bude ohľaduplnosť voči chodcom. Ak to bude potrebné, musia zosadnúť z bicykla a umožniť tak chodcom voľnosť v pohybe. Chodci môžu v peších zónach využívať cesty v celej šírke.
Zdroj: Kosice.sk
Odporúčané články

Nová Klinika zobrazovacích metód v Košiciach, spoločný projekt Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) a Lekárskej fakulty UPJŠ, bude pôsobiť pod vedením profesorky Ingrid Schusterovej. Kardiologička a odborníčka na ultrazvukové zobrazovanie srdca prevzala poverenie viesť novovzniknuté pracovisko, ktoré integruje doterajšie Oddelenie funkčnej diagnostiky a Oddelenie rádiológie VÚSCH.

Rómske osady v mestskej časti Juh trápia Košičanov už dlhodobo. Deti prebiehajúce cez koľajnice nedbajú na riziko zrážky s vlakom, riziko predstavuje aj zvýšená kriminalita či prenosné choroby. Starostky mestskej časti Košice-Juh, Anny Súkeníkovej, sme sa pýtali nielen na aktuálny stav nelegálnych osád, ale aj na dlhoročnú prácu s ich obyvateľmi. Hovorili sme aj o spolupráci s inštitúciami, ktoré sa podieľajú na riešení problematiky.

V Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach (DFN) sa podarilo zavŕšiť významný projekt – vďaka verejnej zbierke a aktivitám neziskovej organizácie Malenka n.o. prešlo Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny (ONIM) komplexnou rekonštrukciou priestorov určených pre hospitalizované matky.