Známy urogynekológ Urdzík: Inkontinencia už má pohodlné riešenie
Únik moču, takzvaná inkontinencia, býva pre pacientov chúlostivou témou. Ak sa však nelieči, zhoršuje sa a môže mať pre pacienta vážne zdravotné i spoločenské následky.
O probléme a jeho novom riešení, ktoré je už dostupné na Poliklinike Centrum na Brigádnickej ulici v Košiciach, sme sa rozprávali s Prof. MUDr. Petrom Urdzíkom, PhD., MPH, predsedom Sekcie gynekologickej urológie SGPS a prednostom Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UPJŠ a UNLP v Košiciach, ktorý sa problematike úniku moču a defektom panvového dna u žien venuje viac ako 20 rokov.
Pán Profesor, čo je inkontinencia moču?
Ide v zásade o akýkoľvek stav, pri ktorom dochádza k úniku moču. Nejde pritom o ochorenie, ale o príznak poruchy súhry medzi funkciou močového mechúra a močovej rúry. Spravidla neohrozuje na živote, ale je zdrojom fyzického a psychického utrpenia a máva na pacienta zároveň ekonomický dopad. Avšak, únik moču môže byť aj prvým príznakom vážnejších ťažkostí, akými sú rakovina prostaty u mužov a zhubný nádor maternice u žien. Je preto dôležité o probléme s lekárom hovoriť.
Aká časť populácie zhruba trpí týmto problémom?
Občasným únikom moču trpí približne 50 % žien, závažnou inkontinenciou trpí 6 až 10 % žien a s pribúdajúcim vekom sa jej výskyt zvyšuje. Únik moču sa vyskytuje aj u mužov najmä v spojení so zmenou veľkosti prostaty alebo po radikálnej operácii prostaty. Téma býva pre pacienta citlivá, preto len zhruba každá 4.- 5. žena vyhľadá pomoc lekára. Mlčaním a ignorovaním inkontinencie sa však problém nevyrieši. Naopak, neliečená inkontinencia sa rokmi zhoršuje a môže mať pre pacientku zdravotné i spoločenské následky.
Čo je príčinou vzniku inkontinencie?
Na to, aby močové ústrojenstvo plnilo svoj účel, musia mozog, svaly a nervy spolupracovať na tom, aby udržali moč v močovom mechúre a neuvoľnili ho predčasne. Tento proces môže narušiť viacero faktorov. Od infekcie močového traktu, cez niektoré lieky až po stavy po niektorých operáciách a úrazoch. Významným faktorom je nadváha, ktorá vyvíja extra tlak na brušné a panvové svalstvo, alebo oslabenie svalov panvového dna po pôrode, menopauze a vo vyššom veku.
Aké má inkontinencia podoby a prejavy?
Inkontinencia má niekoľko typov. Najčastejšia je tzv. naliehavá inkontinencia moču, ktorá nastáva, ak trpíte náhlym nutkaním močiť, ktorému musíte bezpodmienečne vyhovieť. Na rozdiel od fyziologického nutkania, ktorého intenzita narastá plynule, tu je urgencia skoková, teda neodkladná. Ďalej poznáme takzvanú stresovú inkontinenciu, kedy k úniku moču vedie kašeľ, smiech či dvíhanie ťažkých predmetov. Inkontinenciou je aj dodatočný únik po močení. Iným typom je reflexná inkontinencia, ktorá sa môže objaviť aj v mladšom veku pod vplyvom neurologických ochorení.
Ako je možné problémom s únikom moču predísť?
Prevenciou je zdravý životný štýl, redukcia hmotnosti, pravidelné posilňovanie svalstva panvového dna u žien najmä v popôrodnom období, či zníženie nadmernej fyzickej záťaže. Dnes však už vieme veľkej časti pacientov efektívne pomôcť aj po vzniku problému. Preto je dôležité o úniku moču hovoriť, respektíve sa zveriť lekárovi so svojimi ťažkosťami. Úniku moču sa zvyčajne venuje urológ a gynekológ, avšak pri určitých typoch ochorenia je to aj neurológ a geriater. Ten zvolí najvhodnejší liečebný postup podľa príčiny problému.
OBJEDNAŤ SA NA TERAPIU PelvicSeat MÔŽETE TU.
Ak trpí pacient únikom moču, dá sa problém vyliečiť?
Áno, dá sa vyliečiť alebo zmierniť. Napríklad pri stresovej inkontinencii je možná chirurgická liečba, medikamentózna liečba alebo konzervatívna liečba úpravou životosprávy a cvičením na posilnenie svalstva panvového dna pomocou takzvaných Kegelových cvikov. Takéto pravidelné cvičenie je veľmi efektívny spôsob, mnohé pacientky sa však tejto dlhodobej liečbe nevedia prispôsobiť. Často na to nemajú dostatok priestoru alebo cvičia nesprávne, čo ovplyvňuje výsledky terapie. Dnes už preto máme aj v Košiciach na Poliklinike Centrum dostupnú modernú metódu pohodlného a riadeného cvičenia pomocou medicínskeho prístroja.
O akú metódu liečby ide?
Ide o naozaj revolučnú metódu liečby inkontinencie pomocou výkonnej elektromagnetickej stimulácie na posilnenie svalov panvového dna. Vykonáva sa pomocou prístroja s názvom PelvicSeat. Frekvencia úniku moču sa pri používaní tohto prístroja znižuje o 54 – 72 %. Samotná liečba je bezbolestná a pacient ju môže absolvovať v bežnom oblečení. Stačí sa posadiť a prístroj sám vykoná zvyšok terapie. Zmenu pocítia pacienti už po prvej liečbe, je však vhodné absolvovať aspoň 6 cyklov. Je vhodným riešením pre nielen pre ženy ale aj pre mužov. Ideálny je aj pre ženy po pôrode.
Ako môže pacient absolvovať túto terapiu?
V prvom rade, musí byť pacient ochotný sa zveriť lekárovi so svojim problémom. Potom sa stačí už len objednať na vyšetrenie do Urogynekologickej poradne na Poliklinike Centrum na Brigádnickej ulici v Košiciach, kde určíme typ a závažnosť inkontinencie a zároveň ten správny liečebný postup. PelvicSeat napríklad nie je vhodný pre tehotné ženy, osoby s kardiostimulátorom, kovovými implantátmi, chronickými ochoreniami a pacientov s akútnou infekciou. Mimo týchto prípadov však dokáže byť veľmi prospešný takmer každému pacientovi.
Objednanie na liečbu inkontinencie terapiou PelvicSeat: [email protected], 055/2851 880.
[Reklamná správa]Odporúčané články
Každá firma, ktorá chce byť úspešná, sa musí snažiť vybudovať a udržať si dobré meno. Na zákazníkov (aj tých potenciálnych) tak musí pôsobiť čo najlepšie. Aké faktory však na to vplývajú? Je ich viac, vyberáme preto nasledujúcu trojicu.
Jedným z často sa vyskytujúcich ochorení, ktoré síce nie sú život ohrozujúce, ale vedia pacientovi znepríjemniť život, je syndróm dráždivého čreva. V závislosti od oblasti sveta týmto ochorením trpí 10 – 20 % populácie a ženy postihuje častejšie ako mužov.
Rozhodnúť sa, kedy dať dieťaťu jeho prvý mobilný telefón, nie je jednoduché. V dnešnej technologickej dobe je táto otázka čoraz naliehavejšia, preto sa pozrieme na kľúčové aspekty – od správneho veku a výberu správneho modelu až po stanovenie pravidiel bezpečného používania. Je dôležité nájsť rovnováhu medzi technológiami a zdravým vývojom dieťaťa.