Správa IPCC potvrdzuje, že ľudstvo sa nachádza na začiatku klimatickej katastrofy
Správa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) je potvrdením, že ľudstvo sa nachádza na pokraji klimatickej krízy a začiatku klimatickej katastrofy. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík (Progresívne Slovensko/Renew Europe). Aktuálne extrémy počasia, ktoré sužujú Európu, ako sú lesné požiare, tornáda, záplavy či vysoké teploty sú podľa europoslanca iba malou ochutnávkou udalostí, ktoré budú ľudstvo čakať, ak nebude rázne konať.
„Najzaujímavejšie na tom je, že vlády ospravedlňujú nevykonávanie dostatočne razantných zmien v súvislosti s klímou konkurencieschopnosťou. Ale opak je pravdou. Nedá sa robiť zisk na mŕtvej planéte. A riešenie klimatickej krízy je v súčasnosti v pozitívnom slova zmysle dobrý biznis, pretože obnoviteľné zdroje energie sú aj ekonomicky najvýhodnejšie,“ povedal Hojsík.
Europoslanec je presvedčený, že neriešenie klimatickej krízy so sebou prináša obrovské finančné škody, ktoré majú následne negatívny vplyv práve aj na konkurencieschopnosť krajiny a predstavujú zvýšené náklady pre štát aj bežných ľudí. V dôsledku extrémov počasia podľa neho napríklad hrozí, že poisťovne nebudú chcieť poisťovať majetok ľudí voči škodám spôsobeným prírodnými živlami.
Hojsík vníma Slovensko ako jednu z tých krajín Európskej únie (EÚ), ktoré sa tvária, že sa snažia riešiť klimatickú krízu, no v skutočnosti nerobia dosť. Štát však podľa neho má možnosť využiť príležitosť a zaradiť sa medzi zelených lídrov Európy. Za najdôležitejšie Hojsík považuje, aby Slovensko aj EÚ úplne prestali podporovať výrobu energie z fosílnych palív a začali výrazne podporovať jej výrobu z obnoviteľných zdrojov a energetickú efektívnosť. Dôležitosť vidí aj v zastavení pestovania monokultúr na poliach a efektívnom hospodárení na poľnohospodárskych plochách.
Europoslanec dodal, že EÚ na jednej strane hovorí o potrebe vykonávania opatrení na zníženie emisií skleníkových plynov v ovzduší, na druhej strane však v pomere investícií do obnoviteľných zdrojov energie k hrubému domácemu produktu (HDP) investuje menej ako napríklad Čína či Spojené štáty americké. EÚ preto podľa neho musí viac konať.
Zdroj: (SITA, mky;DSe)
Odporúčané články
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
V Športovo-zábavnom areáli na Alejovej ulici sa opäť rozozvučali nadšené povzbudzovania a smiech seniorov. Tí si prišli užiť tradičné jesenné športové hry.