Správne zaobchádzanie s liekmi šetrí peniaze a životné prostredie
Slovenská lekárnická komora vyzvala ľudí k správnej likvidácii opadu, ktorý pochádza z farmakoterapie, pretože liek pri nesprávnom zaobchádzaní predstavuje riziko nielen pre pacienta, ale aj pre životné prostredie. Odznelo to na brífingu Slovenskej lekárnickej komory (SLeK), ktorá v rámci začínajúceho týždňa liekovej amnestie chce zvýšiť povedomie Slovákov o správnom zaobchádzaní s liekmi. Týždeň liekovej amnestie trvá od 20. do 29. apríla.
Ako povedal prezident SLeK Ondrej Sukeľ, keďže občania sú viac uvedomelí v likvidácii bežného odpadu, dozrela doba aj na diskusiu o správnej likvidácii odpadu, ktorý pochádza z farmakoterapie, čo nemusia byť len lieky, ale aj zdravotnícke pomôcky. Vyzval ľudí, aby vyseparovali lieky vo svojich domácnostiach a doniesli ich do lekární. Do odpadu patria iba lieky vo svojom pôvodnom odpade, v blistre.
Viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková upozornila, že liek pri nesprávnom zaobchádzaní predstavuje riziko nielen pre pacienta, ale aj pre životné prostredie. Podotkla, že spotreba liekov vyjadrená v miliónoch balení za 6 rokov mierne klesla, ale v peňažnom vyjadrení stúpa. Vzrástli totiž doplatky pre pacientov. Tie sa v roku 2020 zvýšili o 19 percent. “Prvýkrát zaplatíme za lieky a, čo je zbytočné, sú ďalšie výdavky na likvidovanie a zneškodňovanie odpadu,” uviedla Snopková. Najčastejším rizikom pre životné prostredie, ako vyplýva z údajov Národného centra zdravotníckych informácií, sú lieky bez viazanosti na lekársky predpis pri bolesti alebo horúčke. Jediná tableta dokáže znečistiť až 500-tisíc litrov vody, čo je zhruba 2500 vaní. V rokoch 2010 až 2020 sa vyzbieralo okolo 1300 ton liekového odpadu, ktoré smerovali do spaľovne. Podľa Snopkovej v porovnaní so západnými štátmi je to veľa menej a vypovedá to o nižšom povedomí laickej verejnosti.
Zdroj: (SITA, qq;it;avl)
Odporúčané články
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.