Stanislava Hrehu obvinili z obzvlášť závažného zločinu
Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou otriasa škandál. Jej generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva vyšetrovateľ NAKA obvinil z trestného činu pri predaji pozemkov VVS. Najvyššie orgány spoločnosti však za ním pevne stoja.
Prekvapujúcu správu o obvinení dlhoročného generálneho riaditeľa Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) Stanislava Hrehu priniesol Korzár. Informoval o tom, že Hreha spolu s niekdajším členom predstavenstva Rudolfom K. sú obvinení z obzvlášť závažného zločinu porušenia povinností pri správ cudzieho majetku formou spolupáchateľstva. Z rovnakého trestného činu, ale spáchaného formou účastníctva, je obvinený aj konateľ spoločnosti MM Invest Ján Marušin.
[ad][/ad]Miliónová škoda
Trestné stíhanie sa týka predaja pozemkov (z marca 2014), kde neskôr vyrástol komplex Park Anička. VVS zastúpená predsedom predstavenstva Hrehom a členom predstavenstva Kočiškom predala spomínané pozemky firme MM Invest zastúpenej konateľom Marušinom. Podľa znaleckého posudku, ktorý si nechala vypracovať NAKA (po začatí vyšetrovania v roku 2017), bola hodnota spomínaných pozemkov 1,7 milióna eur. VVS ich developerovi predala za cca 660-tisíc eur. Vzniknutá škoda tak má presiahnuť milión eur.
Podľa S. Hrehu však vodárňam žiadna škoda nevznikla a proti uzneseniu o obvinení podal v zákonnej lehote sťažnosť: „Vyšetrovateľ uznesenie o obvinení opiera o jediný znalecký posudok. Vedenie VVS požiadalo o vypracovanie nezávislého posudku Ústav súdneho inžinierstva v Žiline. Ten potvrdil, že posudok, o ktorý sa opiera vyšetrovateľ, bol pre použitie v čase predaja neexistujúcej vyhlášky vypracovaný nesprávne. NAKA som o tom informoval.“
Súdny znalec z odboru stavebníctva Peter Paška, ktorý posudok pre NAKA vypracoval, si však za ním stojí. „Musím dodržiavať mlčanlivosť v živých veciach, takže bližšie konkrétnosti uviesť zatiaľ nemôžem,“ povedal nám.
Riaditeľove byty
V roku 2017 Hreha nadobudol vlastníctvo k 24 bytom v komplexe Park Anička, ktorý developer MM Invest postavil aj na pozemkoch, ktoré v roku 2014 kúpil od VVS. Vtedajší podpredseda predstavenstva VVS a primátor Košíc Richard Raši i predseda Dozornej rady podniku Richard Majza sa na margo podozrení o možnom konflikte záujmov Hrehu vyjadrili, že kúpa bytov bola jeho súkromnou aktivitou a ďalej sa tým nezaoberali.
Samotný šéf vodární pre denník Korzár vtedy tvrdil, že kúpa celého bytového domu v komplexe Park Anička bola investičnou akciou viacerých ľudí, ktorí to financovali. O dva roky neskôr v TV KOŠICE:DNES v relácii Pod kožu hovoril, že na to použil vlastné legálnym podnikaním zarobené a zdanené financie a byty sú zaťažené úverom v ČSOB.
[tv_show slug=”pod-kozu-s-jaroslavom-polacekom-stanislavom-hrehom”][/tv_show]„Je to iba moja investícia, partneri po medializácii od zámeru odstúpili. Byty prenajímam,“ uviedol v relácii, v ktorej spolu s ním na otázky odpovedal aj primátor Jaroslav Polaček.
Konateľ developerskej firmy MM Invest Ján Marušin sa k ničomu, čo sa týka pozemkov na projekt Park Anička, ani k predaju bytov S. Hrehovi nevyjadruje.
„Nemôžem situáciu komentovať, keďže mi bol doručený návrh na trestné stíhanie. Nie som si však vedomý žiadneho svojho protiprávneho konania,“ uviedol pre KOŠICE:DNES.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Polaček: Odstúpte!
Primátor Polaček je s vedením VVS na nože už od svojho nástupu do funkcie pred dvoma rokmi. Kritizoval najmä neochotu šéfov spoločnosti verejne sprístupniť viaceré informácie týkajúce sa financovania VVS či platových pomerov vedenia.
V príspevku na svojej facebookovej stránke primátor tvrdil, že Hrehu už pred rokom vyzval, aby preukázal a vydokladoval, akým spôsobom sa k svojmu majetku dostal. Šéf vodární mal vždy argumentovať tým, že všetko ukáže, ak mu primátor podpíše mlčanlivosť. Polaček si však myslí, že podpisovať mlčanlivosť v rámci preukázania transparentných krokov nie je správne.
„Som rád, že sa to vyšetruje. Ak tvrdí, že nič zlé neurobil, mal by to ukázať tým, že nechá potrebné procesy prebiehať a on z pozície riaditeľa a člena predstavenstva odstúpi a počká na to, ktorým smerom sa bude vyšetrovanie uberať. Tu totiž nepredpokladám, že by niekto povedal, že skutok sa nestal, pretože tie bytovky reálne stoja, pozemky boli prevedené a znalecké posudky, ktoré má k dispozícii štát, hovoria o obrovských hodnotách, ktoré vo VVS chýbajú. Ja som presvedčený, že škoda vznikla,“ komentoval J. Polaček trestné stíhanie.
Rešpektujú prezumpciu neviny
Aké znalecké posudky mali k dispozícii v čase predaja pozemku (2014) a kedy sa dostali k posudku, z ktorého vychádza pri trestnom stíhaní NAKA, sme sa pýtali členov predstavenstva i dozornej rady VVS. Zaujímalo nás aj to, či si vo svetle posledného vývoja nemyslia, že kontrolné orgány v spoločnosti v podstate zlyhali.
Podpredsedníčka predstavenstva VVS, primátorka Prešova Andrea Turčanová a dvaja členovia predstavenstva, primátori Michaloviec Viliam Záhorčák a Vranova nad Topľou Ján Ragan, nám konkrétne neodpovedali. Takisto ani predseda dozornej rady Richard Majza. Poskytli nám však spoločné stanovisko, na ktorom sa dohodli v priebehu minulého týždňa.
„Členovia predstavenstva a dozornej rady VVS prijali informáciu o vznesení obvinenia, ale rešpektujú prezumpciu neviny. Generálny riaditeľ je legitímne zvolený do funkcie a samotná skutočnosť vznesenia obvinenia nie je dôvodom na vyvodzovanie zodpovednosti voči jeho osobe. Má našu podporu. K téme obvinenia sa do právoplatného skončenia prípadu nebudeme vyjadrovať, ani prijímať žiadne ďalšie opatrenia,“ znie stanovisko orgánov spoločnosti.
Richard Raši, ktorý bol podpredsedom predstavenstva VVS v roku 2014, keď vodárne predávali pozemky firme MM Invest, na rovnaké otázky nereagoval. Mimochodom, časť týchto pozemkov ešte predtým (v roku 2011) predávalo mesto Košice vodárňam, a vtedy už bol Raši primátorom.
[ad][/ad]Protikorupčné predpisy
Keďže predaj pozemkov developerovi a potom hromadná kúpa bytov riaditeľom Hrehom práve od developera môžu vyzerať podozrivo, zaujímalo nás, či v čase, keď sa to odohrávalo, mali vo VVS interné predpisy upravujúce vzťahy medzi súkromnými firmami, obchodujúcimi s VVS, a funkcionármi VVS.
„Je dôležité povedať, že v čase predaja pán Hreha pána Marušina nepoznal a ani v tom čase neexistovala štúdia, ako bude vyzerať budúca bytová výstavba. Takže pán Hreha nemohol v čase predaja pozemku spoločnosťou ani len tušiť, že v tejto oblasti bude kupovať byty,“ odpovedali nám z VVS.
V stanovisku sa ďalej hovorí, že S. Hreha nikdy nepredával žiadny pozemok ani žiadne nehnuteľnosti z majetku vodárenskej spoločnosti. Nemá na to kompetenciu. Podpisoval kúpnopredajnú zmluvu ako štatutár po rozhodnutí predstavenstva a dozornej rady. Pri sume, za akú bol tento pozemok predávaný, musí byť predaj schválený až dozornou radou.
„V súčasnosti vzhľadom k skutočnosti, že spoločnosť už vlastní protikorupčný certifikát, je jasné, že spomínané interné predpisy vo VVS existujú,“ uvádza sa v stanovisku.
[ad2][/ad2]Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.