Starovek a časy Rímskej ríše ožili v Nižnej Myšli (FOTO)
Včera počas soboty 20. júla sa v Archeoskanzene v Nižnej Myšli uskutočnil historický festival, ktorý preniesol návštevníkov priamo do srdca starovekého Ríma. Toto jedinečné podujatie, zamerané na život v časoch Rímskej ríše, ponúklo návštevníkom nezabudnuteľný zážitok plný histórie, kultúry a spoznávania.
Archeoskanzen v Nižnej Myšli známy svojou bohatou históriou a kultúrnym dedičstvom, sa v sobotu 20. júla od 15:00 do 21:30 hod. premenil na živý obraz starovekého sveta.
Návštevníci mali možnosť vidieť slávne rímske légie, udatných gladiátorov, barbarské kmene, ako aj rímske a keltské tanečnice. V areáli sa ponúkali staroveké jedlá a dobové remeslá, ktoré dotvárali autentickú atmosféru.
Galéria
Festival bol bohatý na rôznorodé aktivity, ktoré potešili všetky vekové kategórie. Návštevníci mohli sledovať rekonštrukcie bojov medzi Rimanmi a barbarskými kmeňmi, zúčastniť sa zaujímavých prednášok o dejinách a kultúre staroveku alebo sledovať dobývanie hradiska. Pre deti boli pripravené rôzne interaktívne aktivity, ktoré mali náučný charakter.
Jednou z hlavných častí festivalu bola prezentácia tradičných zvykov našich predkov, ktorá umožnila návštevníkom nahliadnuť do každodenného života starovekých obyvateľov nášho regiónu. Tento festival tak poskytol jedinečnú príležitosť zažiť históriu na vlastnej koži a dozvedieť sa viac aj o našich koreňoch.
Odporúčané články
Ukrajina očakáva, že v roku 2026 dostane 40 až 45 miliárd eur zo zmrazených ruských aktív v celkovej sume 210 miliárd eur. Ako referuje web Espreso TV, na utorňajšej tlačovej konferencii to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Fluktuácia zamestnancov na Slovensku dosahuje v súčasnosti rekordné hodnoty, pričom priemerná ročná miera odchodov sa pohybuje medzi 14 až 16 %, zatiaľ čo za zdravú sa považuje 5 až 7 %. Podľa Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS) za týmto trendom stojí kombinácia rýchlejšieho životného tempa, vyšších očakávaní od práce a lepšej dostupnosti pracovných príležitostí.
Vo Washingtone sa údajne objavuje myšlienka založenia novej skupiny „Core 5“, ktorá by zahŕňala USA, Čínu, Rusko, Indiu a Japonsko. Ako referuje web Politico, takýto koncept by priniesol výrazný kontrast k existujúcej skupine G7 a zároveň by zblížil tradičných rivalov.